Ahlat’taki mezar taşları, ziyaretçilerini tarihi seyahate çıkarıyor

Bitlis’te, dünyanın en büyük tarihi Türk İslam mezarlığı özelliğini taşıyan Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı’ndaki taşlar tarihe ışık tutuyor.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülen kazıların devam ettiği Selçuklu Meydan Mezarlığı’nda bugüne kadar 8 binin üzerinde mezar taşı tespit edilerek okundu. Birçoğu tarihi kitabe niteliğindeki mezar taşlarının boyutları ve işlemeleri birçok tarihçiye de husus oluyor.

İnce taş işlemeleriyle de dikkat çeken mezarlarda, Türklerin Orta Asya’da yaşadıkları periyottaki kültürlerini yansıtan mezar taşlarında ejder, dilimli simetrik yaprak motifi olan palmet, kandil ve geometrik motifler yer alıyor.

“Bu taşlar bize Türk tarihini öğretiyor”

Kırgızistan- Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Bu taşlar bize Türk tarihini okumayı öğretiyor. Türk tarihinin yalnızca yazılı kaynaklardan okunamayacağını, taşlardan da okunabileceğini ortaya koyan yapıtlardır. dedi.

“Ahlat, Türk tarihinin dönüm noktalarından biri”

Prof. Dr. Ceylan açıklamalarında,Türk tarihinin erken evreleri için en kıymetli merkezlerden biri hiç elbet Ahlat’tır. Ahlat, Türk tarihinin dönüm noktalarından birini oluşturmaktadır. Biz Orta Asya’dan Anadolu’ya kadar bütün coğrafyada Türk tarihinin erken devir izleri ile ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Bu manada Moğolistan’dan başlayarak, Anadolu’ya kadar erken Türk izleri ile ilgili çalışmalarımızı tamamladık. dedi.

“Ahlat bir elmastır”

DHA’ya nazaran, kültür ve turizm açısından Ahlat’ın kıymetli bir merkez olma yolunda ilerlediğini de belirten Prof. Dr. Ceylan, Ahlat’ın bize en büyük katkısı tarihimize, vatanımıza ve coğrafyamızadır. Daha sonra bölgenin kalkınmasına hizmet etmesi. Bu manada turizm açısından tarih ve kültür turizmi açısından çok kıymetli bir katkısı olacağını düşünüyorum. Bunu işlemek lazım. Malum bir elmas toprak altından çıkınca tozludur. Tozlarının temizlenmesi lazım. Ahlat’ta bu türlü bir elmastır. Üzerindeki toprağı üflemek ve temizleyerek parıltısını daima birlikte görmek lazım. diye konuştu.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.