Akne ve Sivilcelerle Savaşmak İçin Yemeniz ve Kaçınmanız Gereken O Mucizevi Yiyecekler!

Yüzünüzü her gün yıkamak doğaçlama ve jenerik eserlerle yetinmek manasına gelmez, temizleyici seçimi cilt tipine ve yaşa bağlı olmalıdır. Sabah ve akşam yüzü temizlemenin ve kirleri gidermenin yanı sıra nemlendirici ve güneş altında gözetici bir krem ​​sürmeliyiz. Akabinde, meyyit hücreleri ve siyah noktaları gidermek için periyodik olarak yenileyici ovma yapılması tavsiye edilir.

AKNE VE SİVİLCELERLE GAYRET ETMEK İÇİN TÜKETMENİZ GEREKEN BESİNLER

Akneden muzdaripsek yahut sebum içeren birkaç sivilcemiz varsa durum çok daha hassastır. Fakat en bariz sonuç epey dehşetli ve az çok iltihaplı sivilcelerdir.

Ciddiyete ve gerçek tetikleyici nedene bağlı olarak, yalnızca dermatolog tedavi tipini belirleyebilecektir. Bilhassa bu durumlarda göz önünde bulundurulması gereken bir öge, kalorisi çok yüksekse akne görünümünü kolaylaştıran yahut daha da kötüleştiren beslenmedir. Aslında katiyen tavsiye edilen besinler vardır, başkalarından uzak durulmalı ya da tüketimi sonlandırılmalıdır.

Uzmanlara nazaran akne ve sivilcelerle çaba etmek ve ortaya çıkmalarını önlemek için ünlü “Akdeniz diyetini” takip etmeliyiz. Bu nedenle sofraya konulacak yiyecekler, her şeyden evvel taze olarak mevsimlik meyve, sebzeler, balıklar, baklagiller, kuru meyveler, tahıllar ve az ölçüde et olacaktır.

GIDALAR CİLDİN MÜTTEFİKLERİ

Akdeniz diyetinde sızma zeytinyağı, en azından çeşniler kelam konusu olduğunda ana rol oynar. Sade bir salatayı bile muhakkak süsleyecek, çiğ, taze ve lokal sızma zeytinyağını tatmak damak için gerçek bir zevktir. Lakin akneyi önlemek için de eksik olmayan şey, cildin müttefikleri olan besinlerin sağlanmasıdır.

Omega 3 yağ asitleri, vitaminler, antioksidanlar ve magnezyum ve selenyum üzere mineraller içeren besinlere yeşil ışık. Kusursuz bir mavi balık hazırlayabileceğiz, kiraz, kavun, ıspanak, incir, domates, biber, havuç, yumurta, kuru meyve, esmer pirinç, patates, soğan ve sarımsak yiyebiliriz.

KAÇINMAMIZ GEREKEN YİYECEKLER

Tereyağı, margarin ve çok detaylı soslar üzere bilhassa yağlı çeşnilerin kullanımından kaçınıyoruz. Makarna, ekmek, un bazlı tatlılar ve şekerli endüstriyel içecekler üzere glisemik pahası yüksek tüm yiyecekler de sonlandırılmalıdır.

Sivilceyi kötüleştirmemek için orta sıra süt eserleri, peynirler ve süt bazlı kalorili kremler yemek daha güzel olacaktır. Meyve cilde dost besinlerden biri olsa da, son olarak çok şekerli olanlarla çoka kaçmayalım.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.