Bakan Çavuşoğlu’ndan flaş Finlandiya ve İsveç açıklaması

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde katıldığı öğrenci buluşması programında, “Biz NATO’nun genişlemesini de isteyen bir ülkeyiz. Ancak bize saldıran terör örgütüne dayanak veren ülkeden müttefik olur mu? Biz sizin korkularınızı anlıyoruz, siz de müttefiklerin dertlerini anlamanız lazım” dedi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU ÖĞRENCİLERİN SORULARINI YANITLANDIRDI

Birtakım ziyaretlerde bulunmak ve programlara katılmak üzere Eskişehir’e gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Osmangazi Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Girişimci ve İnsani Türk Dış Politikası’ programında öğrencilerle bir ortaya geldi. Bakan Çavuşoğlu, öğrencilere Türkiye’nin dış siyaseti ve global sistem hakkında bilgiler aktardı.

Açılış konuşmasının akabinde Çavuşoğlu, öğrencilerin sorularını cevapladı.

TERÖR ÖRGÜTÜNE DAYANAK VEREN ÜLKEDEN MÜTTEFİK OLUR MU?

Bakan Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu hakkında da değerlendirmede bulunarak, “Güçlü olanın yanında olmak kolay, lakin haklı olanın yanında ve mecburiyetten yana hal sergilemek, herkesin bugün global ve memleketler arası sistemde yapabileceği kolay bir şey değil, zira çok baskı var. Ülkeler üzerinde çok baskı var. Milletler üzerinde çok baskı var. Azınlıklar üzerinde çok baskı var. Öbür taraftan İsveç ve Finlandiya var. NATO üyelikleri konusunda da teröre takviye veren, ülkemize kısıtlama uygulayan ülkelerle müttefiklik yapılamayacağını söylüyoruz. Rastgele zımnî bir gündemimiz yok. Biz NATO’nun genişlemesini de isteyen bir ülkeyiz. Lakin bize saldıran terör örgütüne takviye veren ülkeden müttefik olur mu? Siz müttefik olacaksanız, biz sizin korkularınızı anlıyoruz, siz de müttefiklerin korkularını anlamanız lazım. Anlamak yetmez, gidermek lazım. Türkiye’ye karşı savunma sanayi eserlerinde kısıtlama getireceksiniz. Kısıtlamanın münasebeti ne? PKK ve YPG’ye yönelik operasyonlarımız. Yani terörle gayretimiz. Yani bir kısıtlama, eser satmama kararı kime karşı alınır? Düşmana karşı değil mi? Bağlarınızın hiç olmadığı, istemediğiniz ülkelere karşı olur. Dünyada herkesin bağlarını yani aşağı üst minimumda tuttuğu ülkelerde var, sistemin içinde. Lakin siz Türkiye üzere, Avrupa’ya çok kıymetli katkı sağlayan bir ülkeye kısıtlama getiriyorsunuz. Açıkça bunu söylüyoruz. Bu korkularımızın giderilmesi gerektiğini ve bu ülkelerin de bu tarafta somut adımlar atması gerektiğini söyledik. Kendilerine evrakla de verdik” ifadelerini kullandı.

AFRİKA’DA DA BİREBİR YAKLAŞIMI SÜRDÜRÜYORUZ

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye olarak her coğrafyada barış için gayret ettiklerini belirterek, “Afrika’dan Latin Amerika’ya, Orta Asya’dan Balkanlar’a her coğrafyada barış için çalışıyoruz. Artık Filipinler neresi, Türkiye neresi? Orada da barış sürecine katkı sağlıyoruz. Hala bu alınan kararların uygulanması konusunda bir büyükelçimiz misyonlu. Artık Kolombiya’da biliyorsunuz ayrılıkçı ve terör faaliyetlerinde bulunan kümeyle devlet ortasındaki müzakerelere biz hem işçi katkısı sağlıyoruz. O bölgedeki Latin Amerika’daki bölgesel örgütler aracılığıyla hem de bir diplomatımızı görevlendiriyoruz. Yani yalnızca yakın coğrafyamızda değil işte Afrika’da da tıpkı yaklaşımı sürdürüyoruz. Artık Balkanlar’da önemli bir kırılganlık var. Önümüzdeki günlerde dört Balkan ülkesini ziyaret edeceğim. Bu ülkelerle değerli görüşmeler de gerçekleştireceğiz. Sayın cumhurbaşkanımızın da ziyaretleri olacak” halinde konuştu.

KİLİT ÜLKE OLARAK HERKES TÜRKİYE’Yİ GÖRÜYOR

Ukrayna’daki buğdayın dünyaya taşınması konusunda çalışmaların sürdüğünü söyleyen Çavuşoğlu, bahisle ilgili olarak şunları söyledi:

“Ama vatandaşlarımızın ve dünya insanlarının karşı karşıya kaldığı öbür problemler da var. Ayrımcılık, nefret, kendisinden olmaya yönelik nefret, İslam düşmanlığı, yabancı düşmanlığı, bunlara karşı da uğraş etmek lazım. Artık birinci kez Dışişleri Bakanlığı olarak ilgili kurumlarımızla da çalışıyoruz. Dünyada İslam düşmanlığı ve ırkçılık içeren hücumlar, telaffuz ve hareketleri rapor ediyoruz. Raporumuz bitmek üzere. Tüm memleketler arası kuruluşlar BM İnsan Hakları Komiseri, Avrupa Kurulu ve Avrupa Birliği dâhil herkesle paylaşacağız. Dünya kamuoyuyla da paylaşacağız. İşte Ukrayna’daki savaştan ötürü besin güvenliği konusunu ön planda olduğunu söyledim. Artık bir taraftan tekrar tarafları masaya getirmeye çalışıyoruz, barış için çalışıyoruz. Başka taraftan da Ukrayna’daki buğday için mayınların temizlenmesiyle inançlı bir koridor açarak, o gemilerin Ukrayna’daki buğdayın tüm dünyaya taşınması, muhtaçlık duyan ülkelere ihraç edilmesiyle ilgili çalışıyoruz Birleşmiş Milletler, Türkiye, Rusya ve Ukrayna olarak. Artık ülkeler arıyor bizi daima, ‘bizi de dâhil edin bu sisteme’ diye. Biz alışılmış herkesin katkısına açığız. Bu hususlarda rekabet olmaz. İş birliği yapmak lazım diyoruz. Lakin burada kilit bir ülke olarak herkes Türkiye’yi görüyor. Zira başından beri bu istikamette her iki tarafın da itimadını kazanan yalnızca savaş periyodunda değil evvel izlediğimiz daima istikrar siyaseti sayesinde muteber bir ülkeyiz.”

Düzenlenen programa Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan ve Emine Işık Günay, AK Parti Vilayet Lideri Zihni Çalışkan, Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.