Bakan Soylu sabah saatlerinde canlı yayında son dakika açıkladı: Fevkalade operasyon!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır merkezli 10 vilayette “Kökünü Kurutma Operasyonu” başlatıldığını duyurdu. Soylu, 10 vilayette düzenlenen operasyonda 205 adrese baskın yapıldığını, 213 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen, Diyarbakır Vilayet Emniyet Müdürlüğü Narkotik Hatalarla Çaba Şube Müdürlüğü koordinesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Kabahatlerle Gayret Daire Başkanlığı ve Diyarbakır Vilayet Jandarma Komutanlığının dayanağıyla, büyük çoğunluğunun metamfetamin satıcısı şüphelilerinin oluşturduğu örgüte yönelik hava takviyeli operasyon düzenlendi. 

4 BİN 200 İŞÇİ KATILDI

Diyarbakır merkezli 10 vilayette İstanbul, Bursa, Batman, Şanlıurfa, Van, Muş, Bitlis, Erzurum, Eskişehir, Mardin gerçekleştirilen operasyonda 4 bin 200 polis vazife alarak, 20 narkotik husus arama köpeğinin de bulunduğu operasyonda, 292 şüpheliye ilişkin 205 adreste aramalar yapıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır Vilayet Emniyet Müdürlüğünde kentteki uyuşturucu operasyonuyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Soylu, “10 vilayette 292 maksada sabah 04.00 itibariyle 4 bin 200 polis ve jandarma, 20 narkotik köpeği ile operayon düzenlendi. Şu anda 213 gözaltı yapıldı” dedi. 

960 ÇALIŞANLA EREN-18 NARKOTİK OPERASYONU DA BAŞLADI

Bakan Soylu, 960 işçiyle Eren-18 narkotik operasyonunun da başlatıldığını bildirdi. 

8 AYLIK TİTİZ ÇALIŞMA

İran’da üretilen sentetik uyuşturucuları hudut vilayetlerden Diyarbakır’a getiren ve etraf vilayetlere dağıtan örgüt yöneticisi, örgüt üyeleri ve bunlara bağlı olarak uyuşturucu husus ticaretini, bayanları ve çocukları da kullanarak gerçekleştiren sokak satıcılarına yönelik yürütülen çalışmada operasyon gününe kadar, 243 kilo esrar unsuru ve türevleri, 10 kilo 467 gram metamfetamin hususu, 34 gram kokain hususu, 10 adet uyuşturucu hap, 5 gram eroin unsuru, 1 adet tabanca ve 3 adet hassas terazi ele geçirildi.

Operasyona dair 64 kuşkulu çıkarıldıkları isimli makamlarca tutuklandığı belirtildi. Şüphelilere yönelik 8 ay süren titiz çalışmalar sonucunda örgütün en üst piramidinde 2 bayan elebaşının bulunduğu, uyuşturucu sevkiyatı ve para transferinin bir kısmının bunlar üzerinden yapıldığı tespit edildiği bildirildi.

“Kökünü Kurutma Operasyonu”nun Türkiye’de bu vakte kadar gerçekleştirilen en büyük çaplı sokak satıcısı operasyonlarından biri olduğu ve bu operasyonla kimyasal nitelikli uyuşturucuları satan şüphelilerin tamamının tek seferde yakalanmalarının amaçlandığı belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.