Bakanlık, Salda Gölü’ndeki kirliliği NASA’ya bağladı

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Müdafaa Genel Müdür Yardımcısı Beyhan Oktar, “iklim elçisi” gençlerle birlikte Salda Gölü’nün Beyaz Adalar kısmında açıklama yaptı.

Oktar, “Bilhassa NASA’nın toplumsal medyadaki paylaşımı ile tüm dünyanın ilgisini toplayan alanımız çok ağır formda ziyaretçi akımına uğradı. Bu çok talep sonucunda da denetimsiz kullanım ve kirlenmeye maruz kaldı. Alanın koruma-kullanma istikrarı gözetilerek, bütüncül ve sürdürülebilir bir yaklaşımla idaresinin sağlanması öncelikli maksadımız” dedi.

ANKA Haber Ajansı’nın Salda Gölü’nün kıyısında “Millet Bahçesi” olarak duyurulan alanın işletmesinin özel bir şirkete verildiğine ve alana giriş fiyatının 10 TL olduğuna ait dünkü haberinin akabinde Oktar, bugün şunları söyledi:

  • Salda Gölü hepimiz için çok değerli ve mutlak korunması gereken bir alan. Bu nedenle de bakanlığımızca yüksek etraf hassasiyetiyle muhafaza çalışmaları yürütülmekte. Bu kapsamda; 2019 yılında Salda Gölü ve etrafı Cumhurbaşkanlığı kararıyla Özel Etraf Muhafaza Bölgesi ilan edildi ve gölün yüzeyinin 7 katı kadar alan müdafaa altına alındı.
  • Şu anda bulunduğumuz alan dünyadan Mars’a bir pencere niteliğinde değerlendirilmekte. Salda Gölü’nün özel etraf müdafaa bölgesinde en hassas bölgesi olarak tanımlanmakta. Bu bölgeyi hassas kılan özeliklerden birisi de hidromanyezit oluşumlarının en çok gözlemlenen nokta olmasıdır.

“SONUÇLANAN BİLİMSEL ÇALIŞMALAR DA MÜDAFAA ÖNLEMLERİNE YANSITILIYOR”

  • Bilhassa NASA’nın toplumsal medyadaki paylaşımı ile tüm dünyanın ilgisini toplayan alanımız çok ağır formda ziyaretçi akımına uğradı. Bu çok talep sonucunda da denetimsiz kullanım ve kirlenmeye maruz kaldı.
  • Alanın koruma-kullanma istikrarı gözetilerek, bütüncül ve sürdürülebilir bir yaklaşımla idaresinin sağlanması öncelikli amacımız. Bu gayeler doğrultusunda da Bakanlığımızca bölgede üniversitelerle iş birliği yapılarak birçok bilimsel çalışma başlatıldı. Sonuçlanan bilimsel çalışmalar da müdafaa önlemlerine yansıtılmakta.
  • Bakanlığımızca bilimsel bilgilere dayalı olarak planlama çalışmaları sonucunda burada daha evvelden mevcutta bulunan mevzuata karşıt yapıların tamamı yıkıldı. Kirliliğe neden olan tüm çadırlar kaldırıldı.
  • Öncelikle bu alanda mevcutta bulunan 4 kilometre kıyı kısmının bozulmasını engellemek için ahşap bariyer yapıldı. Böylelikle araçların ve insanların kıyı kısmına girişi yasaklandı.

“SALDA GÖLÜ’NÜN SOSYOEKONOMİK TAHLİL VE TAŞIMA KAPASİTESİNİN BELİRLENMESİ ÇALIŞMALARIMIZ TAMAMLANDI”

  • Alanın otopark muhtaçlığı kıyıdan 2 kilometre uzaklıkta tabiat sit alanı dışında çözümlendi. Gördüğünüz bu alan büsbütün dumansız hava alanı ilan edildi ve sigara içmek katiyen yasak. Alanda kurulan kameralarla 7 gün 24 saat canlı yayın olarak her şeyi izleyebiliyorsunuz.
  • Salda Gölü ve Havzasının atık su kaynaklı kirliliğin önlenmesi hedefiyle civarındaki yerleşimlerden kaynaklanan atık suların bertarafına yönelik ileri arıtım yapan Atıksu Arıtma Tesisi projelendirmesi yapıldı imalatları devam etmekte.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.