Besiciler inek verip araba alıyor

Ulusal Kırmızı Et Kurulu bilgilerine nazaran son bir yılda süt yemi yüzde 138, besi yemi yüzde 160, karkas et maliyeti ise yüzde 87 arttı.

Türkiye’de çok sayıda üreticinin süt üretmek yerine dişi hayvanlarını keserek yarar sağlama yolunu gidiyordu. Lakin kırmızı et fiyatlarında yaşanan artışla birlikte et satışlarında yaşanan gerileme besicileri yeni bir gelir modeli yaratma yoluna itti.

Balıkesir’den Van’a kadar besiciler hayvanlarını arabayla takas etmek için ilan vermeye başladı. Kırşehir’de hayvancılıkla uğraşan İstek Işık, 32 hayvanını arabayla takas etmek için satışa koyanlardan yalnızca bir tanesi. Işık, maliyetler nedeniyle birçok insanın hayvancılığı bıraktığını söyledi.

Işık, “Maliyetimiz arttığı için bu işe giriştim. çiftçinin bakacak durumu yok hayvana. Aslında yalnızca kazanmaktan fazla elimdeki hayvanları bir an evvel çıkarmak istiyorum. Hayvancılık yapılamıyor artık maliyetler sebebiyle. Aldığımız otomobile da binmeyeceğim onu da elden çıkaracağım. Haftalık bir hayvanın yediği bir torba yemi karşılayamıyorum. Çiftçilik eskisi üzere değil. Birçok insan hayvancılığı bırakıyor. Girdi maliyetleri çok fazla para kazanmıyoruz. Zahmetli bir iş artık, yapmanın bir manası yok para kazanamıyoruz. Genç çiftçi kalmadı. Köylerde okullar kalmadı genç nüfus yok. Ağır iş yükü var genç nüfus gerekli” diye konuştu.

BİR ÇUVAL YEM 320 LİRA

Denizli’nin Serinhisar ilçesinde hayvancılık yapan Celal Cengaver de başka çiftçiler üzere ziyanı durdurmak için araba alıp satmayı düşünüyor. Cengaver, “Yem çok değerli. Maliyetler sebebiyle hayvancılığı bırakıyorum. Araç daha çabuk elden çıktığı için takas yapıyorum. Toplu satışta elimize bir ölçü para geçecek. Bu aracı bir ölçü kar ile satabilirsem en azından ziyanımı düşürebilirim. Bir çuval yem 320 lira oldu. Artık hayvanlara yem alamıyoruz. 6-7 hayvanın maliyeti çok fazla. Hayvancılık artık kazandırmıyor” dedi.

Denizli Çivril’de hayvancılıkla uğraşan Hulisi Ak da hamile ve buzağılı 13 adet büyükbaş sağımlık ineklerini arabayla takas etmek için ilan verenlerden. Görüştüğümüz Hulisi Ak, “Sağımlık ineği bırakıyorum” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.