Beyazıt Meydanı’nda usandıran çalışma! İzmirlilerden bildiri: Biz alıştık siz de alışırsınız

 • İBB’nin Beyazıt Meydanı’nı yenileme projesi 3 yıldır bitmeyi bekliyor. 
 • İstanbul Üniversitesi’ne giriş zahmete döndü, öğrenciler ve öğretim vazifelileri şikayetçi. 
 • Vatandaş, projenin bitmesi için daha evvel iki sefer tarih veren İmamoğlu’na reaksiyon gösteriyor.

İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerinin başında gelen Beyazıt, iki yıldır süren çalışmalar yüzünden inşaat halinden kurtulamıyor. 

2019’da İBB Lideri İmamoğlu’nun, “Beyazıt Meydanı projesi 6 ayda bitecek” talimatı medyada yer almıştı. Ondan tam bir sene sonra İmamoğlu, 2020 Mayıs’ında Beyazıt Meydanı’nda incelemeler yapmış ve projenin yıl sonuna kadar biteceğini söylemişti. 

İstanbul Üniversitesi’ne giden öğretim vazifelileri ve öğrenciler de her gün adeta şantiyenin içinden geçmek zorunda kalıyor. Vatandaşlar, şikayetlerini daima lisana getirse de İBB çalışmaları yakın vakitte bitirecek üzere görünmüyor. 

“HER GÜN HUDUDUMU BOZUYOR, NE VAKİT BİTECEK?”

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Siyaset ve Milletlerarası Bağlar Kısmında akademisyen olan Ufuk Uras, İBB’nin Beyazıt Meydanı’ndaki son durumla ilgili toplumsal medyadan yaptığı paylaşımda, “Her gün üniversiteye giderken hududumu bozuyor, 2 yıldır süren Beyazıt Meydanı yenilenmesi, ne vakit biter dersiniz?” tabirlerini kullandı. Uras’ın paylaşımının altına yorum yazan çok sayıda kullanıcı, İBB’nin süreci makus yönetmesinden şikayetçi oldu. 

Toplumsal medyada İBB idaresine gelen yansılardan kimileri şöyle:

 • Yenilemenin bitme beklentisini büyütmek yerine, Beyazıt Meydanı’nın yeni peyzajının bu olduğu fikrine kendinizi alıştırırsanız, süreç daha çekilebilir hale gelir tahminen.
 • Ak Parti belediyeciliğinin insanları alıştırdığı bir standart var. Ortalama hiçbir partinin o standardı yakalaması mümkün değil.
 • İmamoğlu ve meşhur tayfası; tatil-sofra keyfi, Cumhurbaşkanlığı hayalleri, seyahatleri ve palavralarına, zift akan itici duruşuna bir iki dakika orta verip şu belediyelere doldurduğu meşhur kankalarına el pençe durarak sorduğunda… Eh tahminen 3 yıl sonra bitme ihtimali var!
 • İzmir yıllardır emsal durumda. Gaziemir Yeşillik Caddesi araç alt geçitleri ve Üçyol metro inşaatları sırasında etraf esnafın birçok iflas etmişti. Protesto edenler Atatürk düşmanlığıyla suçlanıyordu. Biz alıştık, siz de alışırsınız.
 • “Yiyin efendiler yiyin” demiş Tevfik Fikret lakin bu kelamı kime söylemiş? Evvel Abdülhamid aksisi olan Fikret, Abdülhamid sonrası gelenlerin yolsuzluklarını görünce Han-ı Yağma’yı yazmış. Ne kadar benziyor bugüne. 
 • “Her şey çok hoş olacak” palavrasına inananlar el birliğiyle bitirecekler. Tıpkı Maltepe Belediyesi çöpleri toplamadığında CHP seçmeninin çöpleri toplaması üzere.


 • Bir şey dikkatimi çekti. Meydanda mecburen bastığımız yere bakmamız gerekiyor. Engebeli taşlar… Kim niçin bu türlü düşündü o taşları? Meydanda başımızı kaldırıp ne Beyazıt Camii ne üniversiteyi; hülasa ihtişamlı yapılara bakmadan geçmek zorunda kalıyoruz. 
 • Sayın Liderim Ufuk Beyefendi, Belediye Liderimiz 3 yılın sonunda geçen gün “İstanbul çok büyük bir şehir” tespitini yapmış. Şayet bu süratle devam ederse ve Ekrem İmamoğlu Lider kalmaya devam ederse korkarım ömrünüz yetmeyecek üzere. 
 • Öğrenciyim Beyazıt yerleşkesinde. Yeminle bıktık her gün bir yerden yürümekten. Değişen bir şey de yok kaldırım taşları tekrar rezalet. 
 • Seçimleri bekleyin sevmedikleri AK Parti gelir tamamlar. 
 • Seçim vakti bekler. Seçimde ‘bak burayı yaptım’ diye övünür. 
 • Yapraklar alkışlıyorlar hala. 

2019’DA İMAMOĞLU: 6 AYDA BİTSİN!

2020’DE İMAMOĞLU: BU YIL SONU BİTER

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, 9 Mayıs 2020’de çalışmaların yürütüldüğü Beyazıt Meydanı’nda incelemelerde bulunmuştu. 

Sokağa çıkma yasağını fırsata çevirdiklerini söyleyen İmamoğlu, işlerin hızlandığını söylemişti. İmamoğlu şu açıklamaları yapmıştı:

“Süreçler devam ediyor. Süratli hareket ediyoruz. Buradaki otopark kaosunu kaldırdık. Öteki otoparkta da birebir nizamı arkadaşlarımız mevcut projeye nazaran uyguluyor. Bir an evvel buranın tarihi dokusuna kavuşmasını istiyoruz. Şimdilik bu tertip içerisinde güzel gittiğini görüyorum. Projede birkaç tartışma olsa da onları aşacağımızı inanıyorum. İnşallah bu yıl sonuna kadar Beyazıt Meydanı ve İstanbul Üniversitesi’nin önü peyzajıyla, oturma kümeleriyle çok nitelikli bir hale dönüşecek.”

Ekrem İmamoğlu, 2020 Mayıs’ındaki bu incelemesinden tam bir sene evvel, Beyazıt Meydanı’na ilişkin projeyi duyurmuştu. İmamoğlu’nun, “Meydan projesi 6 ayda bitsin” talimatı verdiği medyaya yansımıştı.

Projenin son halini göremeyen İstanbullular için, İBB’ye yakın medyanın vaktinde paylaştığı çizimler şöyle: 

KAYNAK: HABER7 | ÖZEL

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.