Bıçaklı taarruza uğrayan Salman Rüşdi güzelleşti: Espri yapmaya başladı

1988’de yayınladığı Şeytan Ayetleri isimli romanıyla milletlerarası kamuoyunu ikiye ayıran muharrir Salman Rüşdi’nin evvelki gün gerçekleşen bıçaklı atak sonrasında sıhhat durumuyla ilgili dikkat cazibeli bir açıklama yapıldı.

75 yaşındaki Hindistan doğumlu İngiliz müellif Salman Rüşdi’ye yönelik bıçaklı taarruz milletlerarası kamuoyunun gündeminden düşmüyor.

New York’ta katıldığı bir aktiflikte bir defa boynundan olmak üzere 15 kere bıçaklanan Rüşdi’nin sıhhat durumu ile ilgili yeni açıklamalar yapıldı.

1988’de yayınlanan Şeytan Ayetleri (The Satanic Verses) isimli romanı ile büyük reaksiyon çeken ve İran’ın müellif hakkında 33 yıl evvel mevtini talep eden bir fetva vermesine neden olmuştu.

Bugün ABD medyası Rüşdi’nin durumunun güzele gittiğini yazarken, artık entübe olmadığını da duyurdu. Rüşdi’nin arkadaşı Aatish Taseer ferdî toplumsal medya hesabından Rüşdi’nin sıhhat durumunun düzgüne gittiğini ve hala hastanede tedavi olduğunu söyledi.

Taseer daha sonra sildiği bildirisinde, Rüşdi’nin konuşabildiğini ve espri yapmaya başladığını söyledi. Rüşdi’nin menajeri Andrew Wylie ise Associated Press’e yaptığı açıklamada, Taseer’in paylaşımının gerçek olduğunu ve Rüşdi’nin sıhhat durumunun uyguna gittiğini aktardı.

“POLİS BİR ŞEY YAPMADI”

Öte yandan İngiltere’nin tanınan medya kuruluşlarından Daily Mail’in internet sitesinde taarruz anına anbean şahit olan ve Rüşdi’ye birinci müdahale eden isimlerden olan Dr. Martin Haskell açıklamaları yer aldı.

Haskell, hücum sırasında iki polis memurunun olay yerinde olduğunu ama polislerin saldırıyı yalnızca uzaktan izlediğini söyledi. Aktiflik iştirakçilerinin Rüşdi’ye yardım ettiğini söyleyen Haskell, “İzleyiciler saldırganı engellemeye çalıştı. Polis ve şerifin olmasına karşın sahneye çıkıp Rüşdi’yi bıçakladı” dedi

Haskell, “Muhtemelen birkaç gündür buralarda bölgeyi tahlil ediyordu. Bu spontane olan bir şey değildi” sözünü kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.