Birleşik Kamu-İş: ‘Gıda fiyatları yıllık yüzde 159.6 arttı’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge ünitesi KAMUAR’ın, fiyatlarını Ankara’daki marketlerden nizamlı olarak derlediği ve halkın en fazla tükettiği 64 besin unsurundan oluşan bir sepeti temel alarak hazırladığı besin fiyatları endeksinin Mayıs 2022 sonuçları bugün açıklandı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Yanlış ekonomik ve ziraî siyasetlerin besin fiyatlarında yol açtığı artış, gelir artışı bırakın besin fiyatlarını genel enflasyon oranının da epey altında kalan Türkiye’de açlık riskini giderek büyütüyor. Besine erişimi zorlaştıran fiyat artışları vatandaşları yetersiz ve sıhhatsiz beslenmeye zorluyor. Uzmanlar, bu durumun, bilhassa genç kuşak açısından gelecekte değerli sıhhat sıkıntılarına yol açma riski taşıdığını belirtiyor.

“YURTTAŞLAR NİSANDA, BİR EVVELKİ AYA NAZARAN YÜZDE 9.2 DAHA FAZLA PARA ÖDEDİ”

Ekmek, pirinç, un, bulgur fiyatları, mayısta bir evvelki aya nazaran yüzde 1.6 oranında artış kaydetti. Halka ucuz et yedirme kelamı daha unutulmamışken et ve balık kümesi fiyatlarında yüzde 15.1 oranında aylık artış oldu. Mayısta süt ve süt eserleri ile yumurta kümesi fiyatları ise yüzde 7.1 oranında yükseldi. Yağ fiyatlarında ise yüzde 1.3 oranında yükselme oldu. Meyve fiyatlarının yüzde 19.2 oranında arttığı mayıs ayında zerzevat fiyatlarında, bir evvelki aya nazaran ortalama yüzde 9.2 oranında düşüş yaşandı. Bakliyat fiyatlarının yüzde 2 oranında arttığı mayısta salça, zeytin, bal, çay, tuz ve gibisi besin unsurlarından oluşan öteki işlenmiş besin fiyatlarında ise bilhassa şeker ve çay fiyatlarına yapılan artırımlar nedeniyle yüzde 33.4 oranında artış kaydedildi.

Böylelikle vatandaşlar, mevcut besin tüketim alışkanlıklarına nazaran seçilen 64 besin unsurundan oluşturulan besin sepetini satın alabilmek için nisanda, bir evvelki aya nazaran yüzde 9,2 oranında daha fazla para ödedi.

“BU YILIN BİRİNCİ 5 AYLIK DEVRİNDE BESİN FİYATLARINDA YÜZDE 65,5 ORANINDA ARTIŞ YAŞANDI”

Türkiye’nin üç haneli enflasyonlara hakikat süratle gittiği bu yılın birinci beş aylık periyodunda, besin fiyatlarında yüzde 65,5 oranında artış yaşandı. Ocak-mayıs periyodunda ekmek, pirinç, un, bulgur, makarna fiyatları yüzde 51,5 oranında arttı. Et ve balık fiyatları yüzde 58,3; süt, süt eserleri ve yumurta fiyatları yüzde 24,9, yağ fiyatları yüzde 26,6, meyve fiyatları yüzde 165,5, zerzevat fiyatları yüzde 115,8, bakliyat fiyatları yüzde 20,8, başka besin hususlarının fiyatları da yüzde 64,5 oranında arttı.

“MAYIS 2021’E NAZARAN YÜZDE 159,6 ORANINDA ARTIŞ GÖZLENDİ”

Besin fiyatlarında yıllık olarak ise Mayıs 2021’e nazaran yüzde 159,6 oranında artış gözlendi. Öbür bir sözle vatandaşlar, Mayıs 2021’de 100 liraya dolan bir sepet için bu yıl birebir ay 259,6 lira ödemek zorunda kaldılar. Bu yıl mayısta, geçen yılın mayıs ayına nazaran ekmek, un, bulgur, makarna fiyatlarında yüzde 139,4, et-balık fiyatlarında 115,6, süt ve süt eserleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 93,8 oranında artış oldu. Bir yıl öncesine nazaran yağ fiyatları yüzde 101,9 oranında arttı. Meyve fiyatları yüzde 243, zerzevat fiyatları ise yüzde 422,4 oranında artış gösterdi. Bakliyat fiyatları son bir yılda yüzde 101,9, başka besin fiyatları ise yüzde 114,7 oranında zamlandı.

Ziraî girdi maliyetleri ve tarım eseri üretici fiyatlarındaki artışlar, besin fiyatlarındaki yıllık artışın önümüzdeki aylarda da üç haneli oranlarda kalmaya devam edeceğini gösteriyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.