Brent petrolün varil fiyatı 109,36 dolar

Dün 111,59 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 110,78 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.25 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 1,3 azalışla 109,36 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 108,87 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, petrol piyasasındaki arz daralması ve ABD’de seyahat döneminin yaklaşmasına karşın global iktisatta gerileme beklentilerine yönelik açıklamalar ve Çin’de devam eden Kovid-19 kısıtlamaları tesirli oldu.

Memleketler arası Para Fonu Lideri Kristalina Georgieva, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya İktisat Forumu’nda (WEF) bu yılın global iktisat için güç bir yıl olacağını belirtti.

Georgieva, “2022’nin sıkıntı bir yıl olacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte birçok ülkede emtia fiyat şoku geliyor. Bilhassa dikkatinizi çekmek istediğim şok, geçen haftaki tam fiyat şoku. Zira tahminen de iktisadın daha kuvvetli sulara girdiği hissi. Petrol fiyatı düştü ancak besin fiyatları yükselmeye devam ediyor.” sözlerini kullandı.

Çin’in ticaret merkezi Şanghay’da 1 Haziran prestijiyle Kovid-19 önlemlerinin hafifletilerek olağanlaşmanın başlaması beklenirken, Pekin’de hadise sayısında görülen artış bölgede yeni kısıtlamaların uygulanabileceğine yönelik tasaları artırdı.

Nüfusu 21 milyonu aşan metropolde, Şanghay’dakine emsal bir kapanmayı gerektirecek yayılma ihtimalinin yarattığı dert nedeniyle önlemler sürdürülüyor.

Öte yandan, ABD’de 30 Mayıs Anma Günü’nden eylül ayına kadar devam edecek ağır seyahat döneminin yaklaşması petrol talebinde yükseliş beklentilerini artırarak fiyatların aşağı istikametli hareketini kısıtlıyor.

Brent petrolde teknik olarak 110,02 ile 110,48 dolar aralığının direnç, 109,24 ile 108,92 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği tabir ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.