Bu havalara dikkat: Yaz sıcağı depresyona sokabilir

Sıcak hava dalgasının tüm yurtta hissedildiği son günlerde, yaz aylarına mahsus çeşitli ruhsal sıkıntılar ve hastalıklar görülebiliyor. Yaz depresyonu bunların başında geliyor. Yaz depresyonunun mevsimsel bir duygu-durum bozukluğu olduğunu kaydeden Klinik Psikolog Yelda Ustaoğlu, “Hastalığa teşhis konabilmesi için her yıl misal devirlerde tekrar etmesi gerekir. Ekseriyetle bahar sonu yaz başlangıcı periyotlarında başlar. Nedenleri ortasında genetik faktörler, çevresel etmenler yahut geçmişte yaşanmış travmatik bir olayın vaktine tekabül etme üzere durumlar kelam konusu olabilir” diye konuştu.

SAĞLIKLI BESLENME VE BOL SU ŞART

Yaz depresyonun bayanlarda daha çok görüldüğünü tabir eden Ustaoğlu, öfke hassasiyeti üzere tesirlerin meydana gelebileceğini vurguladı. Ustaoğlu şöyle konuştu: “Sıcaklıkların artmasıyla uykuyu dengeleyen melatonin hormonunun salınımındaki düzensizlik bedenin biyolojik saatini etkilediği için fiziki olarak direkt tesirler mevcuttur. Belirtileri ortasında uyku bozuklukları, yorgunluk, keyif alamama, iştahta değişimler, öfke hassasiyeti üzere tesirler meydana gelir.
Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla tecrübelenir. Toplumsal rollerin ve hormonların tesiri bu durumda yadsınamaz bir gerçektir. Bununla başa çıkabilmek için haftada en az 3 gün olmak üzere yarım saatten oluşan akşam yürüyüşleri rutine eklenmelidir. Serinlik veren ve su oranı yüksek olan mevsimsel meyveler beslenme sistemine eklenmelidir. Yağlı ve ağır yiyeceklerden kaçınmalı, günlük su tüketimine dikkat edilmelidir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.