Buğdayda rahmet yılı, depolar doldu taştı

Çetindağ yaptığı açıklamada hasat ölçüsünün 800 bin tona yaklaştığına dikkat çekerek, “Sivas’ta 2022 yılı hasadı başladı. Sivas son 5 seneyi değerlendirdiğimizde bu yıl hem kalite hem rekolte bakımından rekora koşuyor.

Örnek verecek olursak 2020 yılında 400-450 bin ton olan buğday rekoltesi şu anda 800 bin tona yaklaştı. Aslında biz bu sene 1 milyon ton rekolteyi geçerdik ama, yağlık ayçiçeği, şeker pancarı ve patatese yönlendiği için 1 milyon rekolteyi göremedik. Cumhurbaşkanımızın açıklamalarından sonra Toprak Mahsulleri Ofisi’nin çiftçilere güzel bir fiyat vermesinin akabinde çiftçimiz düzgün para kazandı. Önümüzde ki yıl hava kurallarından ötürü hava kuralları daha da düzgün giderse buğday daha fazla rekolteye koşacak. Şu anki değerlendirmeye bakacak olursak Sivas’ımızda hasat devam ediyor ve rekora koşuluyor.” dedi.

DESTEKLER ARTACAK

Çetindağ, açıklanan yeni dayanaklarla birlikte üretimin daha da artacağını söz ederek, “Tarım bakanımız bir açıklama yaptı. Gübre ve mazot fiyatlarının çok kıymetli olmasından ötürü bunlara da güzelleştirme yapılacağı söyledi. Çiftçiler tarafından nitekim sevinçle karşılandı. Biz ekmeye devam ederek rekor üstüne rekor kırmaya devam edeceğiz. Rekoltenin yüksek olmasının sebeplerinden birisi de yağışların ve hava kurallarının güzel olmasından kaynaklandı. Birtakım yörelerde birtakım kahırlar olabilir lakin genele baktığımızda sahiden buğday rekoltesi çok hoş geldi. Çiftçilerimizin de girdi maliyetlerini daha ucuz temin ettiği sürece ülkemize yetecek kadar buğday üretilecek. Bu buğdayın fazla olması tüketiciye buğdaya bağlı besinlerde fiyatları düşürtecek. Tıpkı vakitte üretimcimizde desteklemelerden ötürü para kazanacak” biçiminde konuştu.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.