Bülent Arınç’ın 15 Temmuz ve KHK değerlendirmeleri

Son periyotta yaptığı açıklamalarla kamuoyunda tartışmalara neden olan eski TBMM Lideri ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Şehit Yüzbaşı Ali Alkan Vakfı’nın düzenlediği Fevkalâde Hal Hukuku konferansına katıldı.

Arınç burada iştirakçilere yaptığı konuşmada 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrasında yaşananlar ve KHK’lılar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Arınç daha evvel de bahse ait yaptığı açıklamaların “KHK’lar bir faciadır” başlığıyla yayınlandığını ve büyük reaksiyon çektiğini söyledi.

“KHK’lılar terörist değil”

KHK’lar ile ihraç edilenlerden kimilerinin kederini lisana getiren Arınç, KHK’lıların terörist olmadıklarını, muhakkak bir kümeye sempati duyduklarını ve 15 Temmuz’daki hain darbe teşebbüsünden uzak olduklarını belirtti.

Arınç, “Ankara’da hain bir darbe teşebbüsü yaşanıyor. Kars’ın Digor kazasındaki bir imam irtibat, iltisak ve aidiyet sebebiyle işinden oluyor. Hatta birilerinin sözüyle hakkında dava açılıp mahkum olabiliyor” dedi.

“O gece fiili bir darbe teşebbüsü oldu”

“15 Temmuz’da ‘Ne olduğunu tam bilmiyorum’ diyenlerle, lafı ağzının içinde geveleyenlerle benim işim yok. O gece fiili bir darbe teşebbüsü oldu. Muvaffak olsaydı sonuçlarını düşünmek bile istemezdim. 251 insanımız öldürüldü.” diyen, KHK’lıların utanç yaşadığını ve toplumdan koptuğunu savunan Arınç,

“Meydanlara inecektim istihbarat uyardı”

“Bir pazar yerine girsem, iki tane başı beyni yıkanmış adam ‘Bu FETÖ’cü’ diye bağırsa, bütün pazarın ne hale geleceğini düşündüm. 15 Temmuz’dan sonra meydanlara gitsek ve bu terör faaliyetine karşı çıksak dedim. İstihbarat geldi ‘Belli beşerler orada sizi yuhalatacaklar, hatta tahminen fiili bir müdahaleyle karşılaşacaksınız’ dedi.” tabirlerini kullandı.

“Ev sahibi kiracısını FETÖ’cü diye ihbar etti”

Açılan birtakım dava ve iddianamelerden haberdar olduğunu belirten Arınç, KHK ile ihraç edilen bir akademisyen hakkında karşılaştığı bir olayı anlattı.

Eski TBMM Lideri, “YÖK’e, listeler gelmeye başladı. 3-4 tane YÖK üyesi, listelere baktılar ve birisi çok tanıdık çıktı. ‘Bırakın bunun FETÖ’cü olmasını, onlar bu adamı düşman bilirlerdi’ dediler ve üniversitenin rektörüne niçin KHK listesine koyduklarını sordular. ‘O geçtiğimiz rektörlük seçimlerinde benim aleyhimde çalışmıştı’ yanıtını aldılar. İhbarlar o denli bir boyuta ulaştı ki, mesken sahibi bile, kiracısını tahliye ettirmek için ‘Benim kiracım FETÖ’cüdür’ dedi” diye konuştu.

“MHP kelam sahibi”

Arınç, KHK’lılara sırf AK Parti’yle değil, MHP’yle de temas kurmalarını tavsiye eden Arınç, “Siyasette bugün Cumhur İttifakı kelam sahibiyse, amacınızda yalnızca AK Parti olmamalı. MHP ile ilgili neden bir çalışmanız yok? Sayın Bahçeli’ye, onun hukukçu olduğunu bildiğimiz yahut zannettiğimiz milletvekillerine neden ulaşmıyorsunuz? Onlar da kelam sahibi. O kadar kelam sahibi ki, iki sene evvel gerçekleştirilen bir kaideli tahliye sistemine istediklerini koydular, istemediklerini terör hatalısı ilan ettiler.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.