Cüneyt Çakır’da son dakika gelişmesi: “Katar’a gitmesini Ceferin engelledi! Sebebi ise o maç”

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en başarılı hakemleri arasında yer alan Cüneyt Çakır, 2022 Katar Dünya Kupası’nda görev yapamayacak. FIFA, açıkladığı hakem kadrosu listesinde hiçbir Türk hakeme yer vermezken Katar’da görev yapması beklenen Cüneyt Çakır’ın listede yer almaması büyük hayal kırıklığına neden oldu. Cüneyt Çakır’ın Katar’da görev yapamayacak olmasına MHK’nin 8 Mart tarihinde aldığı kararın neden olduğu belirtildi.

8 Mart tarihinde içinde Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus’un da bulunduğu birçok hakem görevinden uzaklaştırılmış ve bu durum Çakır’ın Dünya Kupası hayallerine de veda etmesini sağlamıştı.

Türkiye’de maç yönetmesinin önüne geçilen Cüneyt Çakır’a İsviçre Futbol Federasyonu’ndan resmi teklif gelmiş fakat TFF’nin teklife yanıt vermemesinin ardından Çakır’ın İsviçre hayali de suya düşmüştü.

MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu’nun görevden alınmasıyla birlikte Cüneyt Çakır yeniden sahalara döndü. Süper Lig’de oynanan ve 1-1 sonuçlanan Antalyaspor-Kayserispor maçını yöneten Çakır, Dünya Kupası kadrosunda yer almadı.

FIFA’nın açıkladığı hakem kadrosunda hiçbir Türk hakeme görev verilmezken tarihte ilk kez kadın hakemlere farklı kategorilerde görev verildi.

Cünyet Çakır’ın Katar’da maç yönetemeyecek olması büyük hayal kırıklığına neden olurken Milliyet yazarlarından Cemal Ersen, Çakır’ın Katar’a gitmeyişinin arkasındaki ismin UEFA Başkanı Aleksander Ceferin olduğunu ifade etti.

İşte Cemal Ersen’in o yazısı;

Sevseniz de, sevmeseniz de Cüneyt Çakır düne kadar dünyanın en iyi beş hakemi arasında yer alıyordu.

Tek hayali vardı, üçüncü kez dünya kupasında görev yapmak, Katar’da düdük çalmak. A Milli Takımımızın yer almadığı bir organizasyonda, ülkemiz adına büyük onur ve gurur olacaktı.

8 Mart’ta Türk hakemliğinin fişini çekenler, bu operasyonun gerekçesini dürüstçe açıklamadığı takdirde, yaşamları boyunca bu sorumluluğun altında ezilecekler.

Neden yaptınız? Bu hakemler maç mı sattı, bahis mi oynadı, herhangi bir kulüp başkanı ile iş mi tuttu, elinizde yasal olmayan telefon görüşmeleri mi var, çıkın söyleyin. Hangi kulüpler, hangi hakemler için sizden talepte bulundu, açıklayın. Çakır’ı bitirmek için neden sezon ortası operasyon yaptınız, anlatın!
İçeride hasım var da dışarıda yok mu? Olmaz mı? Hafızalarda yer eden Slovenya- Avusturya maçı. UEFA Başkanı kim? Aleksander Ceferin. Ülkesi, Slovenya. Ne alaka değil mi? Çakır’ın yönettiği maçın ardından, Slovenya EURO 2020 finaline gitme hakkını kaybetti. Fatura da bizzat Caferin tarafından deneyimli hakeme kesildi.

İnsanoğlu hep aynı. İntikam ve kin duygusu her yerde. İddia ediyorum, Cüneyt Çakır’ın Katar’a gitmesine engel olanların başında Ceferin gelir. Sonra da Türkiye Futbol Federasyonu!

Peki, UEFA yönetim kurulu üyesi Servet Yardımcı’nın yerinde, kulakları çınlasın duayen futbol insanı Şenes Erzik olsa ne yapardı?

UEFA’nın 11 kişilik listesinde Çakır’ın adı yazardı! Kendi ülkesinde 2.5 ay maç yönetemese de, Avrupa’daki görevleri elinden alınsa da, Erzik ne yapar ne eder Çakır’ı Katar’a gönderirdi.

Dün kendini “hakim” yerine koyup kalem kıranlar, yarın elbette bunun hesabını verirler.

Bu arada; Doğan Babacan ile başlayan rüya, Cüneyt Çakır ile bitti. Bundan sonra bir Türk hakemini Dünya Kupası veya Avrupa Şampiyonası’nda görmek için 40 yıl daha bekleriz. İşte eseriniz!

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.