Fransa Maliye Bakanı Le Maire: “Enflasyonun sorumlusu fosil yakıtlar”

Le Maire, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin maliye bakanlarının Brüksel’de gerçekleştirdiği Ekonomik ve Mali İşler Kurulu (ECOFIN) toplantısının bitiminde basına açıklamalarda bulundu.

Toplantıda birinci olarak Rusya-Ukrayna savaşının ekonomik tesirlerinin görüşüldüğüne işaret eden Le Maire, “Şimdi çok sıkıntı bir periyoda giriyoruz. Bunun hepimiz farkındayız.” sözünü kullandı.

Le Maire, enflasyonun geri döndüğünü ve bununla birlikte arz külfetleri da yaşandığını anımsatarak, “Enflasyonla çaba AB üyesi 27 ülke için bir numaralı önceliktir. Bu mevzu hakkında uzun müddet fikir alışverişinde bulunduk.” dedi.

Enflasyona karşı hem kısa hem de uzun vadeli gayret edilmesi gerektiği konusunda bakanların birebir fikirde olduğuna dikkati çeken Le Maire, doğal gaz, elektrik, akaryakıt ve besindeki fiyat artışlarından en fazla ziyan gören vatandaşlar ve fakir hanelerin süratle desteklenmesinin ehemmiyetini vurguladı.

Le Maire, kelam konusu dayanakların enflasyon düştüğünde ise kaldırılması gerekeceğini anlattı.

Yenilenebilir ve karbon bazlı olmayan güç kaynaklarına daha fazla yatırım yapılması gerektiğini belirten Le Maire, “Bugünkü enflasyonun yüzde 60’ı fosil güç fiyatlarındaki artıştan kaynaklanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Le Maire, fosil güç kaynaklarından kurtulmanın enflasyona karşı çabaya yardımcı olacağını söyledi.

AB Komitesi’nin üye ülkelerin kamu harcamalarını sonlandıran Birlik mali kurallarının 2024’e kadar uygulanmamasını içeren teklifini de değerlendirdiklerini anlatan Le Maire, “Bu karar bize dayanağa gereksinim duyabilecek tüm yurttaşlarımıza süreksiz ve maksada istikametelik yardım sağlamak için gerekli alanı sağlıyor.” dedi.

Ukrayna’ya mali takviye

Le Maire, Ukrayna’ya sağlanacak ekonomik takviyenin de görüşüldüğüne işaret ederek, “Üye ülkeler Ukrayna’ya ve hükümetine daha fazla dayanak verilmesi gerektiği konusunda anlaştılar.” dedi.

AB Komitesi tarafından Ukrayna için önerilen 9 milyar avroluk mali paketi dikkatle incelediklerini vurgulayan Le Maire, Ukrayna’ya kelam konusu mali dayanağın hızla sağlanması konusunda oybirliği sağlandığını anlattı.

Le Maire, bakanların milletlerarası vergilendirme konusunu da ele aldıklarını belirterek, taban kurumlar vergisi konusunda sonuncu bir mutabakata varmak için efor sarf etmeye devam edeceklerini söyledi.

Geçen yılın ekim ayında 137 ülke milletlerarası vergilendirme konusunda anlaşmıştı.

Kelam konusu ülkeler çok uluslu şirketlerinin yararlarını en az yüzde 15 oranında vergilendirmeyi kabul etmişti.

Hali hazırda, Polonya kelam konusu vergi mutabakatının AB tarafından onaylanmasına mahzur oluyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.