Gaziantep’te Emniyet’e saldırmak isteyen canlı bomba vurulmuştu: Detaylar ortaya çıktı

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’nün giriş kapısı önüne dün saat 17.10’da gelen Ümit Koçyiğit, elindeki siyah bir poşeti yere bırakıp tekbir getirmeye başladı. Başında bere, üzerinde kaban bulunan ve kıyafetinden sarkan kablolar ile kendisine canlı bomba manzarası veren şüpheliyi fark eden polisler, beton bariyerleri kendilerine siper ederek ‘yere yat’ uyarısı yaptı. Uyarıyı dinlemeyen ve giriş kapısına yanlışsız yönelen şüpheliye bağıran polisler daha sonra havaya birkaç el ihtar ateşi açtı. İhtar ateşine de uymayan kuşkulu daha sonra polisler tarafından ayaklarına yanlışsız ateş açılarak vuruldu. Yaralanan kuşkulu, emniyet müdürlüğü önündeki kaldırıma düştü.

Emniyet müdürlüğünün yanı sıra valilik, büyükşehir belediyesi, vergi dairesi üzere resmi kurumların da bulunduğu Muammer Aksoy Bulvarı, polisler tarafından çift istikametli ulaşıma kapatılarak, vatandaşlar bölgeden uzaklaştırıldı. Polisler, bölgede zırhlı araçlarla ve insansız hava araçları ile kuşkulu kimse bulunup bulunmadığını araştırdı. Özel kıyafetini giyen bomba imha uzmanı da yaralı kişinin üzerinde ve yanında getirdiği siyah poşette patlayıcı taraması yaptı. Yapılan incelemede rastgele bir patlayıcıya ulaşılamazken, geçersiz bomba düzeneği ile emniyete geldiği belirlenen ve vurularak yaralanan Koçyiğit ise ambulansla hastaneye kaldırıldı. güzelbahçe escort

20 CİVARINDA CÜRÜM KAYDI VAR

Hastanede tedaviye alınan ve hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtilen Ümit Koçyiğit’in yapılan araştırmada ‘hırsızlık’ ve ‘uyuşturucu’ hatalarından 20 civarında kaydı bulunduğu belirlendi. Polis gruplarının yaptığı ayrıntılı araştırmada Ümit Koçyiğit’in, ruhsal problemleri da bulunduğu ve son olarak şubat ayında Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde psikiyatri kısmında tedavi olduğu ortaya çıktı.

TERÖR ÖRGÜTLERİNCE KULLANILMA İHTİMALİ BEDELLENDİRİLİYOR

Terör ve İstihbarat Şube Müdürlüğü polisleri, emniyete yaya olarak gelen ve kendisine canlı bomba izlenimi veren Ümit Koçyiğit’in terör örgütleri ile irtibatını ve kullanılıp kullanılmadığını da ayrıntılı araştırıyor. Yakınları ve irtibatlı olduğu şahısların bilgisine başvuran polisler, Koçyiğit’in ruhsal meselelerinden ötürü mı yoksa terör örgütlerinin yönlendirmesi ile mi aksiyonu yaptığını belirlemeye çalışıyor.
Hastanede tedavisi süren Koçyiğit’in ise şu ana kadar bahse ait tabirine başvurulmadığı öğrenildi.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE 3’ÜNCÜ AKIN

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ne geçmişte de 2 farklı atak düzenlenmişti. 1 Mayıs 2016’da Emniyet Müdürlüğü’ne DEAŞ terör örgütü tarafından bomba yüklü minibüsle atak düzenlendi. Hücumda 3 polis memuru şehit oldu, 20’nin üzerinde polis ve sivil yaralandı. Atakta ayrıyeten minibüsü kullanan DEAŞ’lı terörist İsmail Güneş, parçalanarak öldü.
10 Ocak 2017’de ise Gaziantep Emniyet Müdürlüğü önüne gelen 1 kişi, üzerindeki kurusıkıdan çevrilme tabancayla polise ateş açarak içeri girmeye çalıştı. Polisin de ateşle karşılık vermesiyle çatışma çıktı. Kısa periyodik çatışmada 1 polis yaralanırken, saldırgan öldürüldü. Yapılan araştırmada saldırganın akli istikrarı bozuk Müslüm Kasar olduğu ve terör teması bulunmadığı ortaya çıktı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.