İspanya’da personel haklarını çiğneyen kurye şirketine rekor ceza

İspanya’da sol koalisyon hükümetinin bir yıl evvel çıkardığı maddeyle, dijital ortamdaki siparişlerle çalışan kuryelere tanınan personel haklarını çiğnemekten birinci kere bir kurye şirketine para cezası kesildi.

Çalışma Bakanlığı Müfettişliği, Ağustos 2021’de yürürlüğe giren yasa kapsamında mecburî olan personel haklarını çiğneyerek çalıştırdığı bisikletli kuryelerin toplumsal güvenlik primlerini ödemediği ve düzmece hür meslek dokümanı kullandığı gerekçesiyle Glovo şirketine 78,9 milyon avro para cezası kesti.

Glovo’nun Barselona ve Valensiya kentlerindeki çalışanlarıyla ilişkili olan para cezasının yaklaşık 50 milyon avrosunun uydurma özgür meslek evrakı kullanmaktan, 29 milyon avrosunun da toplumsal güvenlik borcundan kaynaklandığı belirtildi.

Söz konusu şirketin Barselona’da 8 bin 331, Valensiya’da da 2 bin 283 çalışanı bulunurken, tüm bu çalışanların yasa düzenlemesinin yapılması istendi.

Çalışma ve Toplumsal İktisat Bakanı Yolanda Diaz, hususa ait değerlendirmesinde, “Yasanın gücü bu tip çalışan şirketlerin üzerine düşecektir. Personellerin haklarının çiğnenmesinin yanı sıra bu şirket Bakanlık müfettişlerinin çalışmalarını engellemeye çalışmıştır. Bu, toplumsal, demokrat ve hukuk devletinde kabul edilemez. Şirketler, yasanın getirdiği yükümlülükleri yerine getirmelidir” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.