İsrail basını: Trump, Netanyahu’ya Batı Şeria’nın ilhakını desteklediği saklı mektup gönderdi

İsrail’de yayımlanan “Jerusalem Post” gazetesi, 3 sayfadan oluşan kapalı mektuba ait detayları paylaştı.

Habere nazaran, kelam konusu mektup Trump’ın kelamda Orta Doğu Barış Planı’nı (Yüzyılın Anlaşması) açıklamasından yalnızca 2 gün evvel 26 Ocak 2020’de Netanyahu’ya ulaştı.

Gazete mektuptan yalnızca birtakım alıntılar yaptı fakat bunlar Netanyahu ya da Trump’ın ofislerinden doğrulanmadı.

İddiaya nazaran, Trump, mektupta barış planına ait vizyonunun birtakım detaylarını paylaştı. Buna nazaran, “İsrail’in, Yüzyılın Muahedesi kapsamında hazırlanacak haritada yer alan Batı Şeria toprakları üzerinde egemenlik kurabileceği lakin bunun için Netanyahu’nun haritada geri kalan topraklar üzerinde kurulacak Filistin devletine onay vermesi gerektiği” iddia edildi.

Yine gazeteye nazaran, Trump, Netanyahu’dan Batı Şeria’da Filistin devletinin modülü olarak belirlenen topraklarla ilgili açıklanan siyasetleri benimsemesini istedi.

İsrail’in bu siyasetleri uygulaması halinde ABD’nin, İsrail’in Batı Şeria’da kelam konusu bölgelerdeki egemenliğini tanıyacağı öne sürüldü.

Netanyahu’nun ofisinden bir kaynağın tabirlerine de yer verilen haberde, Netanyahu’nun o periyot kelam konusu mektuba, “İsrail, ilerleyen günlerde Batı Şeria’da ilhak planını uygulamaya koyacak.” halinde karşılık verdiği aktarıldı.

İsrail’in Batı Şeria’daki bölgeleri “ilhak” planı

Trump’ın, Netanyahu ile 28 Ocak 2020’de Beyaz Saray’da açıkladığı kelamda Orta Doğu Barış Planı’nda, Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin “İsrail’in toprağı” olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv idaresinin Filistin’e ilişkin Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi hususları yer alıyordu.

ABD’li ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak kurul, kelamda barış planının akabinde kelam konusu bölgelerin “ilhakı” için Batı Şeria’da haritalandırma sürecine başlamıştı.

Netanyahu, ilhak planının 1 Temmuz 2020’de uygulamaya koyulacağını açıklamış lakin sonra plan ertelenmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.