İstanbul’un mangal kömür muhtaçlığı Şile’den karşılanıyor

Şile’de yıllardır mangal kömürü yaparak hayatlarını kazanan orman köylüleri, topladıkları meşe odun modüllerini, günler süren bir çalışmayla kule biçiminde diziyor. Daha sonra üzeri toprakla kapatılan ve ocak ismi verilen kule, ateşe veriliyor. Yaklaşık 15 gün boyunca yanan odunlar, mangal kömürü haline gelerek İstanbul’un mangal kömürü gereksinimini karşılanıyor.

“Gece gündüz nöbet tutuyoruz”

30 yıldır güç kaideler altında çalıştığını söyleyen köylülerden Salih Yüksel, “30 yıldan beri bu mesleği yapıyoruz. Çok sıcak, gece gündüz cehennemi yaşıyoruz. Yapılabilecek mesleklerin en sonu. Ancak yeniden de çok şükür. Mangal kömürünün odunlarını Devletin gösterdiği yerden toplayıp buraya getirilmesiyle başlıyor. 3 ton üzere bir okkada mangal kömürünü yapabilmek için yaklaşık 2 kişinin 20 gün ormanda ve burada çalışması gerekiyor. Bu süreç 20 gün, 1 ay sürüyor. Geceli gündüzlü, nöbetleşip çalışmak gerekiyor. O, 10 günlük süreç çok ağır. Gece gündüz uyumuyoruz. Mecbur ayaktayız. 24 saat başında Jandarma üzere nöbetteyiz.” dedi.

“Toprağı lapa yapıp duvar sıva üzere sıvıyoruz”

Salih Yüksel devamında kömür kuyularının nasıl yapıldığını anlattı. Yüksel, “Mangal kömür kuyuları adeta çocuk üzere acıkıyor. Üstten açıyorsunuz doruğundan tekrar odun dolduruyorsunuz. Odunu doldurmazsan yüksek derecede metan gazıyla yandığı için esasen patlar. Zehirsiz olduğu için bu türlü. Bunun özel bir tozu var. Evvel otla örtüyoruz. Arttan yaprak topluyoruz. Kendi kuru yaprağı var. Onunla örtüyoruz. Ondan sonra tozu da toprağı da lapa yapıp birebir duvar sıva üzere sıvıyoruz. Akabinde büsbütün tutuşturuyoruz ve ondan sonra geceli, gündüzlü süreç başlıyor. Bazen odun kıt oluyor. 3-5 sefer yapabiliyoruz. Bazen bol oluyor. Devamlı yapabiliyoruz. Bizim Şile’de o kadar çok bir üretimimiz yok. Zati bu işi 52 köyden 10 köy yapıyor artık. O da ya var ya yok.” sözlerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.