Juul marka elektronik sigaralar ABD’de yasaklandı

ABD Besin ve İlaç İdaresi (FDA), elektronik sigara üreticisi Juul‘un eserlerinin gençlerde içicilik oranını artırdığı gerekçesiyle piyasadan kaldırılmasına karar verdi. FDA Lideri Robert Califf, yaptığı açıklamada, “Juul, genç yaştaki içiciliğin artmasında çok fazla rol oynuyor” sözünü kullandı.

Juul marka sigaraların ABD piyasasından kaldırılacağını belirten Califf, böylelikle piyasadaki sigara eserlerinin FDA standartlarında olmasını sağlayacaklarını söyledi.

FDA, şirket tarafından sağlanan dataları yaklaşık iki yıl inceledikten sonra, eserlerinin halk sıhhatine uygunluğunu gösterecek “yeterli ispata sahip olmadığını” tabir etti.

Juul şirketi, eserlerinin “halk sıhhatinin korunmasına uygun” halde yasal standardı karşıladığını ve karara katılmadıklarını açıkladı.

Juul, geçen yıl Kuzey Carolina eyaletinde gençler ortasında nikotin bağımlılığına neden olduğu gerekçesiyle açılan davada 40 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etmişti.

ABD’DE SİGARA TÜKETİMİNİ AZALTMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

FDA, Ocak 2020’de meyve, şeker, nane ve tatlı aromalı tüm elektronik sigaraların üretim ve satışlarının yasaklandığını duyurmuş, kararın tatlandırılmış elektronik sigaraların çocuklar ve gençler ortasında son derece yaygın hale gelmesinden ötürü alındığı kaydedilmişti.

ABD hükümeti bilgilerine nazaran, ülkedeki her 4 lise öğrencisinden biri, yasak olmasına karşın elektronik sigara kullanıyor.

Biden idaresi, önlenebilir kanser vefatlarını azaltmak için insanların sigarayı bırakmalarını teşvik etmeye çalışıyor. Sigaralarda ve başka tütün eserlerinde daha az bağımlılık yapmak için azamî nikotin düzeyi belirleyen bir kuralın getirilmesi de planlanıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.