‘Kaçış planı’ görüntüsü: İnanılmaz evrak geliyor, 13 ay açıklayacağız

ANKARA – CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin “yurtdışına kaçmak için TÜRGEV ve Ensar Vakıfları aracılığıyla ABD’de faaliyet gösteren TİPKEN Vakfı’na para transferi yaptığı” argümanı siyasetin en kıymetli gündem unsuru oldu.

Kılıçdaroğlu’nun tezlerini içeren görüntüyü yayınlamasının akabinde televizyon kanallarına çıkan çok sayıda AK Parti yöneticisi kelam konusu vakıfların yasal olduğunu, evrakların kamuya açık olduğunu anlattı, Kılıçdaroğlu’nu “FETÖ taktiği” uygulamakla, “aile bedellerini maksada koymakla” suçladı.

Kılıçdaroğlu’nun tezleri gün boyunca Meclis kulislerinin de en kıymetli gündemiydi. AK Parti Küme İdaresinden bir siyasetçi Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı dokümanların kapalı olmadığını söyledi, “Söz konusu dokümanlar ABD Adalet Bakanlığı internet sitesinde olan evraklar. Vakıfların kaynağı esasen bağıştır. Kimin yaptığı aşikardır. Vakıf da ‘İstenirse açıklarım’ diyor. Burada büyük fotoğrafı görmek gerek. ABD’nin maddelerine nazaran kurulmuş, oradaki Türk vatandaşların idaresinde yer aldığı vakıf Türkiye’ye ziyan verir mi! ABD’de devam eden FETÖ faaliyetlerini görmek gerek” dedi.

AK PARTİ İKİYE AYRILDI, ‘AÇIKLAMA YAPMAZSAK ÜZERİMİZE KALIR’ DENDİ

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına AK Partili üst seviye yönetici ve bürokratlardan çok sert cevaplar geldi. Edinilen bilgiye nazaran AK Partili yöneticiler gün içinde konuşulmaya başlanan mevzuyu yetkili heyetlerde kıymetlendirdi. Bir küme “Bu savların karşılığı yok. Kılıçdaroğlu gündemde kalmak istiyor, açıklama yaparak buna katkı yapmış oluruz” derken bir öteki küme “Bu kadar da olmaz, kabul edilemez, sessiz kalınmamalı. Açıklama yapmazsak üzerimizde kalır” yorumu yaptı. İkinci kümenin görüşü yük kazanınca görüntü yayınlandıktan sonra art geriye açıklamalar yapıldı.

AK Partili siyasetçiler, CHP’li yöneticilerin son periyot yapılan tüm seçimlerde “Abbas yolcu” sloganları attığını belirterek, “İktidar gidecek dediler ancak her seçimde kazandık. Bu siyaset üslubu toplumda kabul görmüyor. Şu anda pandemiden kaynaklı ekonomik zorluklar var. Bunu kullanmaya çalışıyorlar lakin sonuç getirmez” dedi.

CHP’NİN KARŞILIK ARADIĞI SORULAR

CHP’li yöneticiler ise argümanlarının gerisinde. Kuruluşunda ve gelişiminde çok sayıda AK Partili ismin vazife yaptığı TÜRGEV ve Ensar’a sunulan kamu kaynakları, bağışları kimin yaptığı ve bunlarla ne çeşit faaliyetlerin hayata geçirildiği soruluyor. “ABD’deki Vakıf için milyon dolarlar neden transfer ediliyor? Kaç şahsa burs verilmiş, kaç kişi yurtta kalmış. Bunlar yapılmadıysa 60 milyon dolar, (1 milyar TL) ne maksatla aktarıldı?” sorularına karşılık isteyen bir partili şöyle devam etti: “Amerika’da örgütleniyorsun, fonlardan yararlanıyorsun, bunu daha evvel FETÖ örgütlenmesinde gördük. Tıpkı sistem, yurtlarla, dershanelerle başladı. FETÖ de kamu kaynaklarıyla büyümedi mi? 2 yıl öncesine kadar 60 milyon dolar gitmiş. İki yıl içinde Muhammet Ali’nin çiftliğini niçin aldınız? Bütün anketler Erdoğan’ın kaybedeceğini gösteriyor. Erdoğan, B planı olarak kendinle, ailenle ilgili diğer bir gelecek anlayışı oluşturmaya mı çalışıyorsun. Bunların yanıtını arıyoruz.”

‘AİLEYİ BİZ DEĞİL SİZ KARIŞTIRIYORSUNUZ’

AK Parti’nin “Vakıflar yasal” açıklamasına, “FETÖ’nün dershaneleri yasal değil miydi? Daha sonra terör örgütü ilan ettiniz. Bunun karşılığı yok” kelamlarıyla karşılık veren CHP’li yöneticiler, Kılıçdaroğlu’nun ‘aile pahalarını maksat aldığı’ tenkitlerine de “Aileyi biz değil siz karıştırıyorsunuz. Aile üyelerini vakıflara üye yapan CHP değil, damadını bakan yapan biz değiliz. Bilal Erdoğan’ı yurtdışı seyahatinde protokole sokan biz değiliz. Aileyi bu işe biz sokmuyoruz” cevabı verdi. CHP’liler “Bu bir FETÖ taktiğidir” kelamlarına de “Doğru söylüyorsunuz lakin bunu yapan biz değil, sizsiniz. Ensar’ı TÜRGEV’i kuran biz değiliz. FETÖ taktiğini biz değil onlar uyguluyor” karşılığını veriyor.

SEÇİME KADAR AÇIKLAMALAR DEVAM EDECEK

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bürokratlara yaptığı davetin akabinde partiye çok sayıda yolsuzluk, yanlış yapılan işlerle ilgili ‘inanılmaz derecede bilgi belge’ geldiğini, ‘ihbarlar yapıldığını’ anlatan CHP yöneticileri tüm bunların genel lider tarafından değerlendirildiğine dikkat çekiyor. Gelen bilgi ve dokümanların bürokrasiyi de zaafa uğratmayacak, gönderenleri de koruyacak biçimde ele alındığına dikkat çeken yetkililer, “Seçim vaktinde yapılacaksa kalan 13 ay boyunca bunları açıklamayı sürdüreceğiz. İktidara geldiğimizde Stratejik Planlama Konseyi oluşturacağız. Evvel devletin kaynaklarından ne kadar para kaçırılmış tespitini yapacağız. Bu mevzularda ortaya koyacağımız evraklardan sonra –birinci parti çıksa dahi- ne birinci parti olarak kalacak ne de bir daha iktidar umudu olacak.

DÜZGÜN PARTİ: İKTİDARIN PANİK OLMASI MAKSADA ULAŞILDIĞINI GÖSTERİYOR

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu’nun savları UYGUN Parti’de de olumlu karşılandı. Açıklanan bilginin daha evvel kamuoyuna yansımış olmasına rağmen “Kaçma” vurgusu ile dikkat cazibeli bir bildiri içerdiğine vurgu yapan bir siyasetçi, “Kemal Bey’in yaptığı çok düzgün bir siyasi atraksiyon. İktidarın panik olması da gayesine ulaştığını gösteriyor. Tüm bunlar devletin kayıtlarında vardır. Hepsi günü geldiğinde çıkacaktır” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.