Kadirov’dan Polonya tehdidi: Ukrayna’dan sonra onlarla ilgileniyorum

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 3 aylık bir mühlet geride kaldı. Savaş hala devam ederken, Rusya2nın savaşta dayanak birliği olarak öne sürdüğü Çeçenistan başkanı Kadirov’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Kadirov, Ukrayna savaşının kendisi için bittiğini savunurken, Polonya’yı tehdit etti.

“6 saniyede neler yapabileceğimizi göstereceğiz”

Toplumsal medyadan bir görüntü paylaşan Çeçen başkan, “Ukrayna defteri kapandı artık Polonya ile ilgileniyorum, 6 saniyede neler yapabileceğimizi göstereceğiz” tabirini kullandı.

 

İşgal sırası Polonya’ya mı geliyor?

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, “Ukrayna düşerse Avrupa düşer” tabirini kullanmış ve yapılan bu açıklama Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgalinin akabinde sıranın Polonya, Belarus ve Moldova’ya gelebileceği biçiminde yorumlanmıştı.

Rusya, mart ayında Ukrayna’nın Polonya hududuna sadece 20 kilometre uzaklıktaki bir askeri üssü maksat almıştı. Lviv Bölge Valisi, “Batıdaki askeri tesise Rusya tarafından 30 roket atıldı. Hava hücumunda 9 kişi öldü 57 kişi yaralandı” sözünü kullanmıştı. gaziemir escort

 

Ukrayna’da savaş cürmü işledi

Kadirov aksiyoncuları ve Polonya’yı “Silahlarınızı ve paralı askerlerinizi alıp büyükelçimizden resmi olarak özür dileseniz yeterli olur” diye uyarmıştı.

Kadirov’un askerleri Ukrayna’da savaş hataları işlemekle suçlanıyor ve Kadirov’un kendisinin de rastgele bir yargısız infazda yer almadığını reddetmesine karşın yurt dışı seferlerinde onları takip ettiği biliniyor. Çeçen güçlerinin Mariupol kuşatmasında rolü olduğu biliniyor ve Kiev’in banliyölerinde sivilleri öldüren işgalci güçler ortasında olduğu söyleniyor. Kadirov’u Mariupol’da çekildiğini argüman ettiği imajların daha sonra Rusya’da çekildiği ortaya çıkmıştı.

Savaşta 30 bine yakın Rus askeri öldürüldü

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının öteki açıklamasında, 24 Şubat ile 24 Mayıs tarihleri ortasında Rus ordusunun savaştaki kayıplarına ait bilgiler güncellendi. Buna nazaran, Ukrayna topraklarında 29 bin 350 Rus askeri öldürüldü. Bunun yanı sıra 205 uçak, 170 helikopter, 1302 tank, 3 bin 194 zırhlı araç, 112 füze, 606 roketatar sistemi ve 93 hava savunma sistemi imha edildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.