Leyen ayrıntıları açıkladı: İşte AB’nin gaz planı

Avrupa Birliği (AB) Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, Alman haber Ajansı DPA’ya, Rusya’dan doğal gaz akışının kesintiye uğraması ihtimaline karşı hazırladıkları plana ait açıklamalarda bulundu.

Bir kriz durumunda Rus gazına bağımlı olmayan ülkelerin de gaz akışı düşecek ülkelere yardım etmesinin değerine işaret eden von der Leyen, doğal gaz konusunda üye ülkelerin dayanışma göstermesinin kıymetine dikkati çekti.

Von der Leyen, AB iç pazarında mümkün bir doğal gaz arz kesintisinin Rus gazı almayan üye ülkeleri de etkileyeceğini anlattı.

GAZ PAYLAŞIMI VURGUSU

Üye ülke ekonomilerinin birbirine güçlü biçimde bağlı olduğunu vurgulayan von der Leyen, Almanya üzere bir ülkede yaşanacak gaz krizinin öteki ülkeleri de olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Von der Leyen, “Bütün üye ülkelerin gaz talebini azaltması, daha fazla gaz depolaması ve bu durumdan daha fazla etkilenen üyelerle gazı paylaşması önemli” değerlendirmesinde bulundu.

AB Komitesi, geçen hafta Rusya’dan doğal gaz akışının kesintiye uğraması ihtimaline karşı hazırladığı acil durum plan teklifini açıklamıştı.

YÜZDE 15 AZALTMA İSTENMİŞTİ

Planda, üye ülkelerden 1 Ağustos 2022 ile 31 Mart 2023 ortasında gaz talebini yüzde 15 azaltması istenmişti.

Acil durum ilan edilmesi durumunda yüzde 15 kesintinin zarurî olması da planda yer almıştı.

Ancak kelam konusu plana bilhassa Avrupa’nın güneyindeki ülkeler karşı çıkıyor.

Öte yandan, AB üyesi ülkelerin güç bakanları planı görüşmek üzere yarın Brüksel’de bir ortaya gelecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.