Maket için harcanan para dudak uçuklattı!

Kentsel dönüşümün en kötü örneklerinden birinin gerçekleştiği Fikirtepe’de yeni projenin maketine 12,5 milyon TL, animasyona 1 milyon 400 bin TL, reklam panosu yaptırılmasına ise 2 milyon 419 bin TL harcama öngörüldü.

Emlak Konut, internet üzerinden ön talep toplamaya başlarken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Emlak Konut arasındaki protokole göre, çeşitli kalemlere KDV hariç 99 milyon 155 bin TL ödenecek. Mağdurlara kira yardımı olarak bin 500 TL ödenirken sadece maket için 12,5 milyon TL harcama öngörülmesi dikkat çekti.

14 NİSAN’DA İMZALANDI

Birgün’den Uğur Şahin’in haberine göre Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Emlak Konut arasındaki İstanbul Fikirtepe’deki kentsel dönüşüme ilişkin protokol ortaya çıktı.

14 Nisan tarihinde imzalanan protokole göre, müteahhitlerin yarım bıraktığı inşaatların tespiti ve maliyet tutarlarının belirlenmesi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılacak.

Proje alanında üretilecek olan tüm bağımsız bölümlere dair tasarruf yetkisi ile yükümlülükler de Bakanlık’a ait olacak.

Protokole göre, Fikirtepe’deki yapıların yıkımı ile enkazın kaldırılması işlemi ise Emlak Konut’un yükümlülüğünde. Ayrıca yeni proje hazırlanması ve konut, ticaret, altyapı imalatlarının yapılması da Emlak Konut sorumluluğunda.

Söz konusu protokolde yer alan iş kalemi, bedel tablosunda ise dikkat çekici bilgiler yer aldı. Buna göre 33 kalem iş için KDV hariç 99 milyon 155 bin TL sözleşme bedeli öngörüldü.

MAKETE 12.5 MİLYON TL

Bunlar arasında yeni Fikirtepe projesinin maketine 12,5 milyon TL harcanması yer aldı.

Bunların dışında animasyona 1 milyon 400 bin TL, reklam panosu yaptırılmasına ise 2 milyon 419 bin TL ödenmesi belirtildi. Diğer harcamalar ise şöyle:

Mimari uygulama, peyzaj uygulama, ve detay projesi: 38 milyon 21 bin TL.
Master plan: Bir milyon 650 bin TL.
Dış cephe projeleri: 2 milyon 950 bin TL.
Mekanik öneri raporu: 6 milyon 769 bin TL.
Jeolojik raporun hazırlanması: 5 milyon 256 bin TL.
Hak sahipleriyle görüşme işi: 18 bin TL (Personel aylık)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.