Manisa’da 2 bin ton domates üretim kapasiteli jeotermal sera yatırımı

Atıl sıcak su kaynaklarının bayan ve gençlere istihdam sağlayabilmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı takviyesiyle “Jeotermal Sera” projesi hazırlandı.

Zafer Kalkınma Ajansı ve Kula Belediyesi iş birliğiyle yürütülen projede kurulacak 50 bin metrekarelik sera için taban düzgünleştirme çalışmaları devam ediyor.

Kula Belediye Lideri Hüseyin Tosun, AA muhabirine, Şehitoğlu Mahallesi’nde pompa kullanmadan 182 metreden çıkan termal suyun yıllardır atıl durumda olduğunu belirtti.

Bu kaynağın yanlışsız biçimde kullanımı için yapılan hazırlık çalışmalarının akabinde sera yatırımı için düğmeye bastıklarını söz eden Tosun, toplam 135 bin metrekare alanda 50 bin metrekarelik jeotermal sera kurulacağını söyledi.

Hedef yılda 2 bin ton domates üretmek, 100 bayan ve gence istihdam sağlamak
Yatırımın 95,4 milyon liraya mal olacağını, sığ sondajlardan elde edilen saniyede 100 litre ve 65 derecelik suyla ısıtılan serada domates üretileceğini kaydeden Tosun, yılda 2 bin ton domates üretilerek yaklaşık 100 bayan ve gencin istihdam edilmesinin hedeflendiğini vurguladı.

Tosun, serada üretimin 15 ay sonra başlamasını planladıklarını anlatarak, sera sayesinde bölgede işsizliğin azaltılmasını ve öteki yatırımcılar için cazibe noktası oluşturulmasını öngördüklerini bildirdi.

Sera tamamlandığında belediye tarafından kurulacak şirket tarafından işletileceğini, birinci etapta iç piyasa için domates üretileceğini aktaran Tosun, şöyle konuştu:

“İlçemiz jeotermal kaynaklar açısından önemli bir servetin üzerinde bulunmasına karşın bugüne kadar değerlendirilememişti. Kula’da mahallî kalkınmayı şaha kaldıracak kıymetli bir yatırımın arifesindeyiz. Besin dalının üretime muhtaçlık duyduğu bugünlerde Kula Belediyesi olarak biz de elimizi taşın altına koyarak vatandaşlarımıza dayanak olacağız.”

 

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.