Maymun çiçeği virüsü ile ilgili korkutan araştırma: Bedende 10 hafta kalabilir…

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma, maymun çiçeği virüsünün bedende 10 haftaya kadar kalabildiğini ortaya koydu.

Son haftalarda başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok bölgede ortaya çıkan maymun çiçeği salgını tesirini artırıyor. Birinci kere Afrika’da ortaya çıkan ve son haftalarda Amerika, Avrupa ve Avustralya kıtasına da yayılan maymun çiçeği virüsü ile ilgili kaygı verici bir araştırma yayınlandı.

İngiltere’de bilim insanları 2018-2021 yılları ortasındaki maymun çiçeği virüsü olaylarını incelediği vakit epey değişik bir sonuçla karşılaştı. Buna nazaran, hastalığın bedende 10 hafta boyunca kalabileceği belirlendi. Uzmanlar, bedende meydana gelen ve çiçek hastalığına benzeyen döküntülerin ortadan kalktıktan sonra bile virüsün bedende kalabileceğini vurguladı.

Yapılan incelemelerde Nijerya’da hastalığı kapan 40lı yaşlarda bir adamın 76 gün sonra hala müspet edildiğini belirledi.

BULAŞTIRIP BULAŞTIRMADIĞI BİLİNMİYOR

Hastanın 10 haftalık süreç içerisinde ‘virüsü bulaştırma riski’ taşıyıp taşımadığı belirsizliğini korurken, uzmanlar bunun ‘cevaplanmamış en büyük soru’ olmaya devam ettiğini de vurguladı.

Araştırmalarda, İngiltere’de 2018 ila 2021 yılları ortasında görülen yedi farklı maymun çiçeği olayı incelendi.

Uzmanlar, maymun çiçeği virüsünün çocuklarda az görüldüğünü de açıkladı.

Bugüne kadar İngiltere’de 71 hadiseye rastlanırken, birçoklarının eşcinsel ve biseksüel erkeklerde görüldüğü vurgulandı.

ASYA’YA DA SIÇRADI

Yapılan araştırmalarda ayrıyeten, maymun çiçeği tedavisi için resmi olarak onaylanmayan Tecovirimat’ın, 2021’de enfekte bir hastanın güzelleşmesine ve yalnızca bir haftalık tedaviden sonra hastaneden taburcu edilmesine yardımcı olduğu bilgisi yer aldı.

Maymun çiçeği virüsü Avrupa, Amerika, Avustralya, Afrika ve son olarak Asya’da tesirini göstermeye devam ediyor.

Son olarak Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) Batı Afrika’dan gelen 29 yaşındaki bir bayana maymun çiçeği virüsü tespit edildiği açıklandı.

Hava partiküllerinden bulaşan hastalığın semptomları ortasında ise yüksek ateş, baş ağrısı, kas ve sırt ağrısı ve lenf nodüllerinde şişme görülebiliyor. En bariz semptomu ise yüzde ve ayak tabanlarıyla avuç içinde kabarıklıklar olarak biliniyor.

Her ne kadar genelde hafif semptomlarla geçse de birtakım durumlarda ölümcül olabiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.