Meteoroloji uyardı: Hafta sonu sağanaklara dikkat

Meteoroloji’nin varsayımlarına nazaran Çankırı, Ankara’nın kuzeyi ile Bolu, Karabük ve Kastamonu’nun güney kesitlerinde öğlen saatlerinden sonra kısa müddetli ve mahallî olmak üzere kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor .

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan kestirimlere nazaran, İç Anadolu’nun kuzeyi, Batı Karadeniz’in iç bölümleri, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Kütahya, Afyonkarahisar, Isparta, Samsun’un doğusu, Ordu, Çorum, Tokat, Bilecik, Bursa’nın güneyi ve Balıkesir’in güneydoğusunun lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

Yağışların öğlen saatlerinden sonra Çankırı, Ankara’nın kuzeyi ile Bolu, Karabük ve Kastamonu’nun güney kesitlerinde kısa vadeli ve mahallî olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığının güneydoğu kısımlarda mevsim normallerinin üzerinde, öbür yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği varsayım ediliyor.

Rüzgarın ise ekseriyetle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu bölümlerde güneyli taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli (40-60 km/sa) olarak eseceği varsayım ediliyor.

Bazı vilayetlerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Kesimli bulutlu, öğlen saatlerinden sonra mahallî olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların kuzey kesitlerinde kısa vadeli ve lokal olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor. 26
İstanbul: Kesimli bulutlu 27
İzmir: Modüllü ve az bulutlu 31
Adana: Modüllü ve az bulutlu 33
Antalya: Kesimli ve az bulutlu 31
Samsun: Kesimli bulutlu, doğu etrafları kısa vadeli ve lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 25
Trabzon: Modüllü bulutlu, lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 24
Erzurum: Modüllü bulutlu, öğlen saatlerinden sonra lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 25
Diyarbakır: Az bulutlu 38

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.