Mısır: Libya’da sükuneti korumak gerekli

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Hafız, Libya’nın başşehri Trablus’ta yaşanan gelişmeler hakkında yazılı açıklama yaptı.

Hafız, açıklamada, “Mısır, Trablus’taki gelişmeleri tasayla takip ediyor. Libya’da sükuneti muhafazanın gerekliliğini bir defa daha vurguluyoruz.” sözlerini kullandı.

Libya’da sükunet ve halkın can güvenliğinin korunması gerektiğini kaydeden Hafız, Libyalı tarafları itidalli olmaya ve şiddeti artıracak rastgele bir adım atmaktan kaçınmaya çağırdı.

Hafız, başşehir Kahire’de yapılan Libya Ortak Komitesi toplantılarının değerine de değinerek, Libya’da seçimlere gidilmesi için müzakerelerin yapılmasının mecburî olduğunu aktardı.

Başağa ve Dibeybe hükümetleri

Libya’da devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin planlanan 24 Aralık 2021’de yapılamaması üzerine, Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, ülkenin batısındaki milletvekillerinin birçoklarının katılmadığı oturumda Başağa’yı başbakan seçmişti.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Temsilciler Meclisini Cenevre Mutabakatı’nda belirlenen yol haritasından ayrılmakla suçlayarak, vazifesinin başında olduğunu, vazifesi fakat seçilmiş bir hükümete teslim edeceğini açıklamıştı.

Ülkede yaklaşık üç aydır Dibeybe ve Başağa’nın liderlik ettiği iki farklı hükümet bulunuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.