Muharrem İnce’den ‘Aday mısınız?’ sorusuna yanıt!

Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce, cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili, “Tabii adayım. Sandığı koyacağız, üyeler kimi seçerse partimizin cumhurbaşkanı adayı o olacak. Bizde demokrasi var. ‘Ben genel liderim, seni aday yaptım’, o denli bir şey yok bizde.” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Kocaeli’nin İzmit ilçesinde bir restoranda basın toplantısı düzenleyen İnce, gündemi kıymetlendirdi.

İktidarı ve muhalefeti eleştiren, parti siyasetlerine ve örgütlenme çalışmalarına değinen İnce, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı adaylığı konusundaki görüşleri ve aday olmaması durumunda CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na dayanak verip vermeyeceği sorulan İnce, “Niye takviye vereyim, kendime dayanak veriyorum.” diye konuştu.

İnce, “Aday mısınız?” sorusuna, şu cevabı verdi:

“Tabii adayım. Memleket Partisinin cumhurbaşkanı adayı şöyle olacak; partinin Kocaeli’deki, Hakkari’deki, İstanbul’daki, Edirne’deki bütün örgütlenmiş vilayetlerindeki üyelerinin önüne sandığı koyacağız. Ben diyeceğim ki ‘Partinin genel lideri olarak ben cumhurbaşkanı adayı olmak istiyorum’ ancak tahminen Murat diyecek ki ‘Ben de olmak istiyorum’. Tahminen diğer bir vatan evladı diyecek ki ‘Ben de adayım’. Sandığı koyacağız, üyeler kimi seçerse partimizin cumhurbaşkanı adayı o olacak. Bu seçimde büyük ihtimal ben kazanacağım lakin yarın oburu kazanabilir. Bizde demokrasi var. ‘Ben genel liderim, seni aday yaptım’, o denli bir şey yok bizde.”

Sığınmacılarla ilgili bir soru üzerine de İnce, “Bu mülteciler, sığınmacılar başa bela. Yani dünyada birinciyiz, sığınmacı sayısında. Bu sorunu çözmezsek, bir güvenlik problemimiz, bir beka meselemiz, bir ekonomik meselemiz doğacak ilerde. Büyük sorunlar doğacak. Onun için bunu akılla, diplomasiyle çözmeliyiz. Ulusal bir siyaset, bir uzlaşma sağlamalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Basın toplantısının akabinde Kocaeli Ticaret Odasını ziyaret ederek İdare Heyeti Lideri Necmi Bulut ve üyelerle bir ortaya gelen İnce, daha sonra Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen Erzurum Tanıtım Günleri aktifliğine katıldı. Stantları gezen İnce, vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

İnce, Kocaeli Kongre Merkezi’nden sonra İzmit Yürüyüş Yolu’nda bir mühlet yürüyerek vatandaşlarla sohbet etti. Daha sonra parti otobüsüne geçerek vatandaşları selamlayan İnce, davet üzerine bir kafede gençlerle sohbet etti, çay içti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.