Murat Kurum duyurdu: 81 vilayette toplumsal konut projesi hayata geçecek

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Habertürk televizyonunda Mehmet Akif Ersoy’un sunduğu canlı yayına katılarak, gündeme ait soruları yanıtladı.

Son devirde konutlarda yaşayan satış ve kira artışlarına değinen Kurum, yaşanan sürecin takip edildiğini söyledi.

Kurum muştuyu verdi: Uygun konut alımı için yeni proje geliyor

Bakan Murat Kurum, vatandaşların uygun şartlarda konut alabilmesi için belediyeler, Adalet ve Hazine Bakanlığı ile proje geliştirildiğini maliyetleri düşürecek, dala ve vatandaşlara daha uygun kurallarda konut yapılmasına imkan sağlayacak bu projenin yakın vakitte Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağını da söyledi.

Kentsel dönüşümle alakalı projeleri yarım kalmış firmalara da değindi

Açıklamalarına devam eden Murat Kurum, kentsel dönüşümle alakalı projeleri yarım kalmış firmalara da dayanak paketini açıkladıklarını anlattı.

Kurum, “Bu noktada kira üzerine de Adalet Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla çalışıyoruz. Buraya gelmeden evvel Hazine Maliye Bakanlığımızla, Genel Merkezde Genel Lider Yardımcımızla, ilgili bakanlıklarımızla birlikte vatandaşlarımızın daha uygun koşullarda konut alabilmesine imkan sağlamak emeliyle belediyelerimizle birlikte bir proje daha gerçekleştireceğiz. İnşallah bunu yakın vakitte Sayın Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşacaktır” halinde konuştu.

“Vatandaşlarımızın konut alabilmelerine imkan sağkamak maksadıyla 81 vilayette yapacağız”

Konut fiyatlarındaki artışın koronavirüs salgınıyla başlayan tüm dünyadaki tedarik zincirlerindeki bozulmaları gösteren Kurum, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Maliyetleri düşürecek, hem dalımıza hem vatandaşımıza daha uygun kurallarda konut yapılmasına imkan sağlayacak, hem de vatandaşımızın erişimi kolaylaştıracak projeyi yakın vakitte açıklayacağız. Bunun dışında TOKİ ile 1 milyon 137 bin konut ürettik. Bunları 15-20 yıl vadeyle şehit aileleri, alt gelir, emekli vatandaşlarımıza verdik. Bu projeye de devam edeceğiz. İnşallah ağustos ayında Sayın Cumhurbaşkanımız bunu milletimizle paylaşacak. Yeniden büyük bir projeyi vatandaşlarımızın konut alabilmelerine imkan sağlamak gayesiyle 81 vilayetimizde yapacağız.”


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.