Mustafa Varank, Erzurum Gökyüzü Müşahede Etkinliği’nde konuştu

Erzurum Gökyüzü Müşahede Aktifliği, Sanayi ve Teknoloji, Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm Bakanlıklarının himayesinde, Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi,  Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) ve Atatürk Üniversitesinin katkılarıyla TÜBİTAK’ın uyumunda Konaklı Kayak Merkezi’nde düzenleniyor.

Katılımcılar, suramı süren Türkiye’nin en büyük teleskobunun da bulunduğu 3 bin 170 metre yükseklikteki Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG)’ı da ziyaret etme imkanı buluyor.

Diyarbakır ve Van’dan sonra Erzurum

2022 Yılı Gökyüzü Müşahede Aktiflikleri Diyarbakır ve Van’ın akabinde Erzurum ile devam ediyor.

3 gün sürecek aktifliğin açılışına Bakan Varank’ın yanı sıra Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum Büyükşehir Belediye Lideri Mehmet Sekmen ile AK Parti Genel Lider Yardımcısı Ömer İleri, AK Parti Erzurum Vilayet Lideri Mehmet Emin Öz, AK Parti Erzurum milletvekilleri Recep Akdağ, Selami Altınok, Zehra Taşkesenlioğlu Ban, MHP Genel Lider Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, TÜBİTAK Lideri Hasan Mandal, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak ve çok sayıda gök bilimi meraklısı katıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu da programa İstanbul’dan canlı temas ile katılarak bir konuşma yaptı.

“Alanında en büyük gözlemevi inşa ediliyor

Etkinliğin açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Erzurum’un gökyüzü müşahedesi için dünyada ülkü bir lokasyon olduğunu belirterek, “Erzurum bunun yanında Türkiye’nin en büyük temel bilim projesinin de yapıldığı bir yer. Burada şu anda alanında en büyük gözlemevi inşa ediliyor. Yalnızca gözlemevi de inşa edilmiyor. Bu gözlemevinde kullanılacak bunun yanında farklı alanlarda kullanılacak bir optik araştırmalar merkezi de inşa ediliyor. Biz Erzurum’da bu türlü bir alt yapıyı şayet bu kente kazandırıp Türkiye’nin bilim dünyasına yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın bilim beşerlerine bu türlü bir alt yapıyı kazandırıyorsak bunu Türkiye’ye tanıtmamız gerekiyordu bilhassa Erzurum’u bunun için seçtik.” diye konuştu.

“Bu kente dünyanın her tarafından bilim insanları gelecek”

“Erzurum’da Türkiye’nin en büyük teleskopunu Avrupa’nın en büyük müşahede meskenini inşa ediyoruz” dediklerinde itiraz edenler olduğunu söyleyen Varank, “Erzurum’da kar yağıyor Gökyüzü müşahedesi mi yapılır diyenler oldu. Biz de işte onlara nasıl gökyüzü müşahedesi yapılıyor onu göstermek için Erzurum’u seçtik. Bu kente dünyanın her tarafından bilim insanları gelecek.

“Bizimle proje yapmak isteyecekler”

‘Biz bu teleskopu kullanmak istiyoruz. Birlikte proje yapalım’ diyecekler. Zira bizim teleskopumuz, çok önemli kabiliyetleri olan 4 metre çapında adaptif mercek sistemi ile tahminen Hubble teleskopu kadar önemli bir imaj elde edebileceğimiz bir teleskop.” açıklamasında bulundu.

“Her türlü imkanı seferber etmeye devam edeceğiz”

Etkinliğin açılışına İstanbul Sinan Fazilet Spor Kompleksi’nden videokonferansla katılan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Gençlerimiz tarihin, kültürün, bilimin, sanatın, endüstrinin peşinden koştukları surece biz de her türlü imkanı onlar için seferber etmeye devam edeceğiz.” dedi.

“Gökyüzü etkinliğimiz her yıl güçlenerek devam edecek”

Gökyüzü müşahedesinin en yeterli formda yapıldığı noktalarda aktifliğin gerçekleştirildiğini vurgulayan Bakan Kasapoğlu, “Erzurum, Türkiye’de en büyük teleskobun bulunduğu vilayet olması açısından ehemmiyet arz ediyor ve inanıyorum ki gökyüzü etkinliğimiz her yıl güçlenerek devam edecek. İçerisinde bulunduğunuz Konaklı Kayak Tesisleri’ni 2011’de kış olimpiyatları için inşa etmiştik. O günden bugüne tüm kış atletlerine güçlü bir halde mesken sahipliği yapan bir tesis. Artık kayak dönemi yok tahminen lakin tesisimizin gökyüzü müşahede şenliği için hizmet vermesi de başka bir memnunluk vesilesi.” dedi.

“Yurtlarımızda fiyatsız halde konaklamaya davet ediyorum”

Kasapoğlu, Seyahat Sever Projesi ile öğrenci yurtlarının fiyatsız bir halde gençlere hizmet verdiğini hatırlatarak “Özellikle Türkiye’mizi tanıma, hoş insanlarımızla hasbihal etme, onlarla kaynaşma açısından kıymetli bir vesile olacağına inandığımız bu proje, aslında gençlerimiz tarafından büyük bir teveccüh görüyor lakin ben hala bu projemize katılmamış gençlerimizi de seyahat etmeye ve bu manada onlara kapıları gerisine kadar açık olan yurtlarımızda fiyatsız bir biçimde konaklamaya davet ediyorum.” diye konuştu.

Ailelerden ve bayanlardan büyük ilgi”

Milli Uzay Programı vizyonuyla gençlerin uzaya ilgisinin arttırılmasının amaçlandığı Erzurum Müşahede Etkinliği’ne astronomi meraklıları büyük ilgi gösteriyor.

En küçük konuk 1, en büyüğü 66 yaşında

Etkinliğe, 81 vilayetten iştirak için başvuran bin 800 kişi ortasından 600 kişi kurayla belirlendi. Daha evvel gerçekleştirilen Diyarbakır ve Van vilayetlerinde olduğu üzere Erzurum Gökyüzü Müşahede Etkinliği’ne katılmak için aileler ve bayanlar büyük ilgi gösterdi. Kurayla belirlenen aktifliğin en küçük konuğu 1 yaşındayken, en büyüğü ise 66 yaşında.

Katılımcılar, Türkiye’nin en büyük teleskobunun da bulunduğu 3 bin 170 metre yükseklikte kurulan DAG’ı da ziyaret etme imkanı buluyor. Konaklı Kayak Merkezi’nden 10 kilometre aradaki DAG teleskobunun bulunduğu Karakaya Tepesi’ne telesiyejin yanı sıra karayoluyla da ulaşım sağlanıyor. Türkiye’nin dört bir yanından gelen gök bilimi meraklıları, güneşin doğuşuna kadar teleskoplarla müşahede yapıyor.

Final Antalya’da

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, birinci olarak TÜBİTAK Bilim ve Teknik Mecmuasının 1998 yılında başlattığı ve Antalya Saklıkent’te düzenlenen TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Müşahede Aktifliğini Anadolu’nun farklı kentlerine yayarak her yaştan gökyüzü meraklısını bir ortaya getiriyor. Gökyüzü Müşahede Aktifliği bu yıl Diyarbakır, Van ve Erzurum’un akabinde 18-21 Ağustos’ta Antalya’da son bulacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.