NASA Ay’a gönderilecek kapsülün yakıt tankındaki sızıntıyı önlemeye çalışıyor

Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden Ay seyahatine bugün başlaması planlanan kapsül ve roketin birleşimi SLS-Orion uzay aracının uçuş hazırlıkları devam ederken, NASA teknik takımı yaklaşık 2 saat evvel motor boşluğunda bir sızıntı tespit edildiği için yakıt tankına hidrojen pompalamayı durdurduklarını duyurdu.

NASA’nın daha sonra yapılan güncellemede, sızıntı oluşan bölgenin ısıtılarak sorunun giderildiği, kurum yöneticisi Charlie Blackwell-Thompson’un onayıyla, tanka sıvı hidrojen akışının tekrar başlatıldığı duyuruldu.

Yeni bir sorun yaşanmaması durumunda SLS-Orion uzay aracının uçuş hazırlıklarının lokal saatle 12.15’te tamamlanması bekleniyor.

29 Ağustos’ta planlanan fırlatma, roket motorundaki sızıntının engellenememesi nedeniyle ertelenmişti.

NASA’nın Derin Uzay Keşif Sistemlerinin birinci entegre uçuş testini gerçekleştirecek olan “Artemis I” uçuşunda, yolcu barındırmayan kapsülün Ay’ın etrafında geçireceği 6 haftanın akabinde Dünya’ya dönmesi planlanıyor.

4,1 milyar dolara mal olacak test uçuşunun başarılı olması durumunda, NASA astronotları 2024’te Ay’ın etrafında uçabilir hale gelecek ve 2025’te Ay’a iniş yapabilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.