Nuriye Gülmen’e 10 yıl mahpus cezası

Okmeydanı’nda bir kültür merkezine yapılan operasyonda gözaltına alınarak tutuklanan, ortalarında ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen’in de bulunduğu 4 sanığın yargılandığı davada mahkeme kararını açıkladı. Heyet, Gülmen’e “DHKP/C silahlı terör örgütü üyesi olmak” cürmünden 10 yıl mahpus cezasına hükmetti.

İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada sanık avukatları hazır bulundu. Duruşmada savunma yapan Nuriye Gülmen, “2016 yılında akademik vazifemden alındım. Akabinde ‘Ben işimi geri istiyorum’ aksiyonlarına katıldım. Onuru kırılan halktan biriyim. Bana talimatla hareket ediyor deniyor, kabul etmiyorum. Biz yalnızca işimizden atılmadık. Terörist ilan edildik. Kamuoyunda gaye gösterildik. Hareketlerin örgüt buyruğuyla yapıldığı savı boşadır. İki yıldır tutukluyum bu da cezaya dönüşmüş durumdadır” dedi.

“HAKKIMDA GÖZALTI KARARI OLMAMASINA KARŞIN, GÖZALTINA ALINDIM”

Öteki tutuklu sanık Yasemin Karadağ ise savunmasında, “Emniyet bizi terörist olarak damgaladı. Savcı mütalaada beni örgütün üst seviye yöneticisi olarak niteliyor. Bunu neye dayanarak söylüyor bilmiyorum. Slogan attığım tez ediliyor. Hatırlamamakla birlikte kabul ediyorum. Attığım sloganlarda ne var? Ne hatası var? Hakkımda gözaltı kararı olmamasına karşın o gün kültür merkezinde olduğum için gözaltına alındım” halinde konuştu.

NURİYE GÜLMEN VE YASEMİN KARADAĞ’A 10’AR YIL MAHPUS

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Nuriye Gülmen ve Yasemin Karadağ’ın “DHKP/C silahlı terör örgütü üyesi olmak” cürmünden 10’ar yıl mahpus cezasına hükmederek tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Heyet, tutuksuz sanıklar Fırat Kaya ve Olcay Karadağ’ın ise birebir kabahatten kanıt yetersizliği nedeniyle beraatlarına hükmetti.

Mahkeme kararını açıklamasının akabinde duruşmadaki izleyiciler karara reaksiyon gösterdi. Bir mühlet mahkeme içerisinde bekleyen izleyiciler, polis tarafından duruşma salonu dışına çıkarıldı. 5 kişilik bir küme ise mahkeme salonu önünde bir müddet yerde oturduktan adliyeden ayrıldı. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.