Pfizer’dan maymun çiçeği açıklaması! Pandemiye yol açar mı?

Dünyada onaylanan birinci corona virüs aşısını Alman şirket BioNTech ile birlikte geliştiren ABD’li ilaç şirketi Pfizer’dan maymun çiçeği virüsüne dair açıklama geldi.

Pfizer CEO’su Albert Bourla yaptığı açıklamada, endemik olmayan ülkelerde hadiselerin arttığını gören yakın tarihli bir maymun çiçeği salgını hakkında “fazla kaygı etmeyeceğini” söyledi.

Bourla verdiği demeçte, hastalıkla ilgili mevcut bilgilerin Covid-19 üzere öteki virüsler kadar kolay bulaşmadığını ve bir pandemiye yol açmasının muhtemel olmadığını gösterdiğini söyledi.

Pfizer CEO’su, “Önümde tüm bilgilere sahip değilim, bildiğim her şeye karşın fazla endişelenmem” derken, “Bu, rahatlamamız gerektiği manasına gelmez. Sanırım durumun nereye gittiğini izlemeliyiz” diye konuştu.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ

Endemik bir virüsün neden olduğu ender hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika tipi olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo çeşidinin yüzde 10’a kadar vefat riski bulunurken, Batı Afrika çeşidinin her 2 olaydan birinde yüzde 1 vefat oranına sahip olduğu biliniyor.

Çoklukla hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.