Rusya Donbas’a takıldı

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşta 3 ay geride kaldı. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in talimatıyla 24 Şubat’ta başlayan işgal teşebbüsü kapsamında Rus askeri birlikleri, Ukrayna’nın Donetsk ve Luhansk bölgelerinden Kiev idaresinin denetimindeki bölgelere, tıpkı anda Rusya hududundan Harkiv, Sumi, Çernigiv bölgelerine ve Belarus üzerinden Çernobil’e girdi. Rus ordusu, Kırım üzerinden de Herson ve Melitopol bölgelerine asker çıkardı. Başşehir Kiev, havadan ve karadan asker sevk edilerek kuşatma altına alındı.

Savaşın ikinci ayında, işgal takviminin çok gerisinde kalan ve Ukrayna ordusu karşısında büyük hezimete uğrayan Rusya, Kiev’den ve Çernigiv bölgesinden çekilmek zorunda kaldı. Daha sonra ‘operasyonun ikinci etabına geçildiğini’ duyuran Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinde taarruzlarını ağırlaştırdı. Lakin burada da Ukraynalı birliklerin direnişi karşısında çok büyük bir ilerleme sağlayamadı. Rus yetkililer, Ukrayna ordusunun savaş boyunca 23 bin 367 askerini kaybettiğini argüman etti. Ukrayna da bugüne kadar 29 bin 350 Rus askerinin öldüğünü öne sürdü. Savaşta 24 Şubat’tan bu yana en az 3 bin 381 sivil ömrünü yitirirken, 3 bin 680 sivil de yaralandı.

HARKİV DİRENİYOR

Rus askeri birlikleri, savaşın başından beri Ukrayna’nın ikinci büyük kenti Harkiv’i kuşatma altında tutuyor. Harkiv bölgesinde Ukrayna ve Rus birlikleri ortasında çatışmalar hâlâ sürerken, Ukraynalı yetkililer, bu bölgedeki kimi yerleşim ünitelerinin denetimini yine sağladıklarını ve direnişin güçlü formda devam ettiğini kaydetti. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna ordusunun başarılı savunması sonucu, dün 24 yerleşim ünitesinin daha Rus işgalinden kurtarıldığı bildirildi.

MARİUPOL DÜŞTÜ

İşgalin birinci ayında Azak Denizi’ne kıyısı olan stratejik kentleri ele geçirmek için ağırlaşan Ruslar, Berdyansk liman kentinde denetimi ele aldı. Savaşın üçüncü ayında ise Ukrayna’nın Azak Denizi’ndeki en değerli liman kentlerinden Mariupol, uzun bir kuşatma sonunda Rusların denetimine girdi. Fakat Rus ordusu, Mariupol’de Ukrayna birliklerinin güçlü savunmasıyla karşılaştı. Günlerce süren çatışmalarda Mariupol harabeye döndü. Rusya Savunma Bakanlığı, Azovstal Metalürji Fabrikası alanındaki sığınaklarda saklanarak direniş gösteren 2 bin 439 Ukraynalı savaşçının silah bırakarak teslim olduğunu açıkladı. Azovstal Fabrikası’nın da alınmasıyla Rus ordusu, Mariupol’ün denetimini büsbütün ele geçirmiş oldu.

HERSON’DA REFERANDUM HAZIRLIĞI

Rus ordusunun denetimini ele geçirdiği kentlerden biri de güneydeki Herson oldu. Herson’da Rus Rublesi’nin kullanıldığı bir bölge kurulurken, yıl sonuna kadar kentte büsbütün rublenin kullanılacağı belirtildi. Herson’un referandum ile Rusya’ya ilhak edilmesi ihtimali gündeme getirildi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yaptığı açıklamada, Herson’un Rusya’ya katılması muhtemelliğine dikkati çekerek, “Ukrayna halkı kendi mukadderatını kendisi belirleyecek” dedi. Moskova 2014 yılında da emsal bir referandumla Kırım’ı yasa dışı ilhak etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.