Rusya-Ukrayna savaşı ne vakit bitecek?

Rusya-Ukrayna savaşı 132. gününe girerken, iki ülkeyi uzlaştırma eforları da devam ediyor. ABD’li Senatör Joe Manchin‘in Dünya Ekonomik Forumu‘nda sarf ettiği kelamlar ise Ukrayna’ya milyarlarca dolar askeri yardım yapan ABD’nin, kelam konusu barış eforlarına bakışını ortaya koyuyor. Manchin, forumda Ukrayna ile Rusya ortasında imzalanabilecek her tipten barış mutabakatına karşı olduğunu söyledi. Avustralyalı gazeteci ve muharrir Caitlin Johnstone, Rusya-Ukrayna savaşına dair Manchin’in kelamlarının merkezde olduğu çarpıcı bir tahlil kaleme aldı.

İşte, o tahlilin tam metni:

“SAVAŞI FIRSAT OLARAK GÖRÜYORLAR…”

Washington’daki en güçlü seçilmiş yetkililerden biri olan Manchin, seçenek olarak sırf Rusya’nın Ukrayna’dan zorla çıkarılmasının kabul edilebilir olduğunu; savaşın, Putin’i iktidardan indirmek için kullanılması gerektiğini ve birtakım stratejistlerin bu savaşı bir “fırsat” olarak gördüğünü açıkça tabir etti.

Manchin, “Ukrayna’daki savaşı bir cins mutabakatla değil, galibiyetle sona erdirmeye büsbütün kararlıyım. Olmamız gereken yerin burası olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Manchin’in yorumları, ABD merkezli imparatorluğun Ukrayna’daki gerçek gündemleri ile harika bir ahenk içinde.

Geçen ay ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, bu savaştaki maksadın Ukrayna’da barış ya da Rusya’nın salt askeri hezimeti değil, aslında Rusya’yı bir ulus olarak zayıflatmak olduğunu kabul ederek, “Rusya’nın, Ukrayna’yı işgal ederken yaptığı çeşitten şeyleri yapamayacak ölçüde zayıfladığını görmek istiyoruz” dedi.

New York Times ise geçen hafta, Biden idaresinin, “Rusya’nın global güç ekonomisindeki merkezi rolünü yok etme uzun vadeli gayesiyle, petrol gelirlerini boğmak” için yeni planlar geliştirdiğini bildirdi.

Biden idaresinin açıklamaları aslında savaşın uzun müddet devam etmesini beklediklerini gösteriyor. Mevt ve yıkımı en aza indirmek için süratli bir sonuca ulaşmak ABD imparatorluğu için açıkça istenmeyen bir durum.

MENÜDE BARIŞ YOK

Ottawa Üniversitesi’nden Ivan Katchanovski‘ye nazaran, “Ukrayna’nın tarafsız bir ülke olarak kalacağına kelam verdiği Minsk taahhütlerine uyması Rus işgalini durdurabilir…” Biraz diplomasi ve makul bir uzlaşmayla bu savaş kolay kolay önlenebilir.

ABD istihbaratının, Kremlin’in Ukrayna için ne planladığını uygun görüyor olmalı. Bu yüzden işgali önlemek için neler yapılabileceklerini de tam olarak biliyorlardı. Bilerek bunların hiçbirini yapmamayı seçtiler, zira gaye bu savaşı olabildiğince kışkırtmak ve akabinde Ukraynalıları Moskova’ya karşı silahlandırmaktı.

Biden idaresinin barış müzakerelerine yönelik diplomatik eforları engellemesinin nedeni de budur. Bu sebeple, Ukrayna’ya rastgele bir diplomatik müzakere yetkisi vermeyi reddetmiştir. 

İmparatorluk ve propaganda merkezleri, milis kuvvetlerinin Ukrayna’da “barış” için savaştığını argüman etmekten hoşlanıyor. Geçen gün, neo-Nazi Azak Taburu‘ndaki milisleri “silah arkadaşları” olarak nitelendiren Kyiv Independent’ten gazeteci Illia Ponomarenko şu tweet’i attı:

Tanrım, Noel vaktinde Ukrayna’da barış istiyorum. Kiev’in karlı sokaklarında havai fişekler ve sevinç. Vatansever müzikler, Meydan’da birbirlerine sarılan yabancılar, “Mutlu Noeller, savaş bitti…” Bu mükemmel olurdu, sizce de o denli değil mi?

Ukrayna, Moskova’yı uzun ve maliyetli bir çıkmaza sokmak için top yemi olarak kullanılmaktan bir formda kaçınsa bile ve bir formda Moskova’ya ezici ve kesin bir mağlubiyet vermeyi başarsalar bile, bu, kısa vadede savaşın sonu manasına gelmeyecektir. İmparatorluk ve vekilleri Moskova’ya saldırırken, savaş yalnızca biçim değiştirecektir.

Bu savaş Rusya’nın Ukrayna’dan kovulmasıyla bitmiyor, rejim değişikliği ve Rusya Federasyonu’nun balkanlaşmasıyla bitiyor. Bu savaş, Çin’in yükselişi durdurulduğunda, ABD’nin tek kutuplu hegemonyası garanti altına alındığında ya da İmparatorluk çöktüğünde, hepimiz nükleer bir soykırım ile hayatlarımızı yitirdiğimizde mi sona erecek?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.