Scholz: Putin savaşı kazanamayacak

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı kazanamayacağı ve Moskova idaresinin rastgele bir barış muahedesinin koşullarını dikte etmemesi gerektiğini söyledi.

İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen 52. Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) katılan Scholz, WEF’in kurucusu Klaus Schwab’la birlikte “Küresel İş Birliği” temalı özel oturuma katıldı.

Konuşmasında, Rusya’nın Ukrayna’ya ataklarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Almanya Başbakanı, “Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın yalnızca bu ülkenin varlığını tehdit etmekle kalmadığını tıpkı vakitte son yıllarda büyük askeri çatışmaların çıkmamasını önleyen memleketler arası kurallara dayalı iş birliği nizamını de baltaladığını” söyledi.

Scholz, “Bu yüzden maksadımız çok açık. (Rusya Devlet Lideri Vladimir) Putin, savaşı kazanmamalı ve kazanmayacağına eminim” dedi.

‘UKRAYNA’NIN TAMAMININ İŞGALİ UZAK İHTİMAL’

Ukrayna’nın tamamının Rusya tarafından işgal edilmesinin “savaşın başlangıcına nazaran bugün daha uzak” göründüğünü belirten Scholz, Putin’in Ukrayna’daki tüm stratejik maksatlarına ulaşamadığını lisana getirdi.

“Putin’in Ukrayna’nın savunmasını kıramayacağını anladığı takdirde barışı önemli biçimde müzakere edeceğini ve bu nedenle Batı’nın Ukrayna’ya daima dayanağının kıymetli olduğu” bildirisi veren Scholz, şunları söyledi: “Putin, herkesin özgürlük, egemenlik ve kendi yazgısını tayin hakkına sahip olmadığı, neyin yanlışsız olduğunu güçlü olanın dikte ettiği bir dünya tertibine geri dönmek istiyor. Bu emperyalizmdir.”

‘PUTİN DAYANIŞMAYI HAFİFE ALIYOR’

Almanya ve müttefiklerinin NATO’yu direkt savaşa çekecek rastgele bir adımdan kaçındıklarını belirten Scholz, Putin’in NATO, AB ve G7’nin “dayanışması ve gücünü” hafife aldığını savundu. Scholz, Putin’in Ukrayna’daki savaşı kazanmasına müsaade veremeyeceklerini savunarak “Bu, Putin’e dikte edilmiş bir barış olmayacağını açıkça belirtmek sıkıntısıdır. Ukrayna bunu kabul etmeyecek, biz de kabul etmeyeceğiz” diye konuştu. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.