Seyahat Davası tutuklularından ileti: Onurla taşıyoruz

Taksim Dayanışması, Seyahat Davası kapsamında haklarında mahpus cezası verilerek tutuklanan isimler için kaldıkları Silivri Cezaevi önünde dayanak açıklaması yaptı. Tutukluların iletileri okunurken; Taksim Dayanışması’ndan Akif Burak Atlar, “Dünya hukuk tarihine kara bir leke olarak girecek bu davalar geri çekilinceye kadar gayrete devam edecek, arkadaşlarımızı yalnız bırakmayacağız” dedi.

Tutukluların yakınları ile HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy da katıldı. “Acil demokrasi ve adalet, Gezi’ye özgürlük” yazılı pankartın açıldığı açıklamada, tutukluların fotoğraflarının yer aldığı ve “Gezi için adalet” yazılı dövizler taşındı. Sık sık “Karanlık sarfiyat, Seyahat kalır” ve “Bu daha başlangıç, uğraşa devam” sloganları da atıldı.

CAN ATALAY: SEYAHAT DİRENİŞİ’NİN BAKİYESİNİ ONURLA TAŞIYORUZ

Ortak açıklama öncesinde tutukluların, cezaevinden gönderdiği iletiler okundu. Can Atalay’ın bildirisini Toplumsal Haklar Derneği Lideri Özgür Akbayır okudu. Atalay’ın bildirisi şöyle:

“Değerli arkadaşlar, kardeşlerim! Ortamızda şu an birkaç yüz metre uzaklık var. Hepinize teker teker sarılıyorum. Bizi burada bir an olsun yalnız bırakmayan, tıpkı Gezi’deki üzere tüm farklılıkları ile omuz omuza direnen iradenizi selamlıyorum. ‘Umudu dürt, ümitsizliği yatıştır’ demiş ozan, umut omuzlarımızda yükseliyor. Biz, Gezi’nin toplumsal, politik ve hukuksal bakiyesini lakin onurla taşırız demiştik. Seyahat Direnişi’nin bakiyesini onurla taşıyoruz! Hepinize çok selam, birkaç yüz metre aralıktan birbirimize sarıldık, hasret giderdik. Kabul edin lütfen. Karanlık gidecek Seyahat kalacak. Daima birlikte çaba edecek daima birlikte kazanacağız.”

ALİ HAKAN ALTINAY: ÖZGÜR GÜNLERCE BULUŞMAYI DİLİYORUM

Ali Hakan Altınay’ın iletisini da kardeşi Deniz Altınay okudu. Altınay, şunları kaydetti:

“Sevgili dostlar. Hepinize bizlerle dayanışmak üzere buraya kadar geldiğiniz, bize ses olduğunuz için can-ı gönülden teşekkür ederim. Bizi kaçma kuşkusuyla aramızdaki duvarların gerisine hapsedenler, 25 Nisan kararlarının vicdansızlığı ve izansızlığının toplum nezdinde nasıl bir öfke yaratacağını aşikâr ki hesaplamamışlar. Bu öfke, Seyahat ruhunun da temel taşlarını oluşturan ve yıllardır süregelen eşit, özgür ve adil bir topluma dair taleplerimizle birleşti ve bugünkü dayanışmamızda beden buluyor. Hepinizi tek tek kucaklıyor, özgür günlerde en kısa vakitte buluşmayı diliyorum.”

TAYFUN KAHRAMAN: SEYAHAT DİRENİŞİ BU ÜLKENİN EN BÜYÜK UMUDUDUR

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kent Plancıları Odası İstanbul Şubesi Lideri Pelin Pınar Giritlioğlu da Tayfun Kahraman’ın bildirisini aktardı. Kahraman’ın iletisi şöyle:

“Sevgili dostlar, yoldaşlar. Siz dışarıda, biz içeride her ne şartta olursak olalım; demokratik cumhuriyet talebini yükseltmeye, hukuksuzluğa karşı adaleti haykırmayı kentimizi, doğayı ve elbette Gezi’yi savunmaya daima birlikte devam ediyoruz. Seyahat Direnişi 9’uncu yılında hâlâ bu ülkenin en büyük umududur. Umudumuz ile yaktığımız ışık, bizleri çok yakında aydınlık ve hoş günlere taşıyacak. Bu daha başlangıç, çabaya devam! Selam ve hürmetlerimle.”

OSMAN KAVALA: SEYAHAT, DAYANIŞMA RUHUNUN SÖZÜYDÜ

Osman Kavala’nın iletisini da muharrir Şebnem İşigüzel okudu. Kavala bildirisinde şunları belirtti:

“Gezi, özgürlük ve demokrasi taleplerinin ve dayanışma ruhunun tabiri idi. Seyahat davası da yargının siyasi gayelerle kullanılmasını simgeleyen bir dava oldu. Bu dava ile ilgili hassaslığın, sizlerin gösterdiği dayanışmanın, hukuk ve demokrasi uğraşına ivme kazandıracağına inanıyorum.”

Taksim Dayanışması ismine açıklamayı Akif Burak Atlar okudu. Atlar, şöyle konuştu:

‘GEZİ’DE DİRENMENİN ONURUNU YAŞAMIŞTIK’

Bundan tam 9 yıl evvel bugünlerde, yaşadığımız karanlık günlerin sorumlusu olan siyasi iktidarın bizlere, bu ülkenin yurttaşlarına karşı tavrı insanlık onurumuza dokunduğu için, temel haklarımızı gasp ettiği için, kentsel ve toplumsal hafızamızı yok ettiği için, doğayı ranta kurban ettiği için, bizlere hayat alanı bırakmadığı için Gezi’de buluşmuş, bir ortada olmanın coşkusunu, gerçeği haykırmanın gururunu, direnmenin onurunu yaşamıştık. Ortadan geçen 9 yılın akabinde hukuka inancın uygunca azaldığı, mahkemelerden adalet çıkacağına dair inancın giderek zayıfladığı hoş ülkemiz; 25 Nisan’da Seyahat davasında açıklanan kararlar sonrasında ranta karşı çıkıp tabiatın talanına itiraz edenlerin, hayatımıza müdahale etme diyen milyonların sesine ses olanların, Seyahat Parkı, park olarak kalsın diye çabalayan kent hakkı, ömür ve hak savunucularının, bu ülkenin demokrasi güçlerinin ‘ağırlaştırılmış müebbet ve ağır hapis’ ile cezalandırıldığı bir ülkeye dönüşmüştür.

‘ADALETİN BUHARLAŞARAK YOK OLDUĞU BİR ÜLKEYİZ’

Polis tutanaklarına nazaran en az 3,5 milyon insanın, yani Gezi’ye gelen, destekleyen, bildiri atan, börek getiren, revir kuran, kütüphane yapan, yeryüzü sofrası açan, müzik söyleyen, tiyatro sergileyen, dans eden, ağaçlara sarılan milyonların ‘müebbet ve ağır mahpus cezaları’ ile korkutulmaya çalışıldığı, adaletin buharlaşarak yok olduğu bir ülkeyiz artık. Tek adam rejiminin gereksinimlerine nazaran karar veren mahkemelerin hukuksuz, tanıksız, ispatsız, keyfi ve tutarsız kararlar aldığı bir rejimde, demokrasinin, kuvvetler ayrılığının ve en temel anayasal hakların yok sayıldığı bir ülkeyiz artık. Seyahat Parkı’na sahip çıktığı için, ‘Yaşamıma daha fazla karışma’ dediği için Seyahat Direnişi sırasında polis şiddeti ile hayatını kaybeden gençlerin katillerinin aklandığı, bu vahşete isyan edenlere mahpus cezaları verilebildiği bir ülkeyiz artık.

Gezi’de gür sesleriyle ‘Biz de varız’ diyen bayanların, LGBTİ+ bireylerin taleplerinin yok sayıldığı, cinayetlere kurban gitmelerine ses çıkarılmasının engellendiği, bu hukuksuzluktan güç alan erkek şiddetinin daha dün iki canı daha ortamızdan aldığı bir ülkeyiz artık. Emekçilerin ekmeğine, köylülerin eserine sahip çıkmasının istenmediği, hayatın değerli, emeğin ucuz olduğu bu sistemin sorgulanmasının, emeğinin karşılığını talep etmek için ses çıkaranların, özgür üniversite için direnen öğrencilerin, barınma hakkı talep eden yurttaşların vatan haini olarak görüldüğü bir ülkeyiz.

‘ADALET İSTİYORUZ’

İşte bu türlü bir durumda bu ülkenin yargısı, bu ülkenin mahkemeleri tüm bu hukuksuzluklara, eşitsizliklere, vicdansızlıklara güç vermek yerine adaleti sağlamak zorundadır. Demokrasi için, eşitlik için, özgürlük için, geleceğimiz için adalet istiyoruz. Seyahat Parkı, park olarak kalsın diye, mesleksel ve yasal süreçleri yürüttükleri için 18’er yıl ağır mahpus ile cezalandırılan Taksim Dayanışması’ndan kent, demokrasi ve hukuk işçisi arkadaşlarımız mimar Mücella Yapan için, kent plancısı Tayfun Kahraman için, avukat Can Atalay için adalet istiyoruz. Bu hukuksuz davada mesnetsiz ithamlarla yargılanarak 18’er yıl ağır mahpus ile cezalandırılan Çiğdem Mater için, Hakan Altınay için, Mine Özerden için adalet istiyoruz. 4,5 yıldır delilsiz, tanıksız ithamlarla bir siyasi tutsak olarak özgürlüğü gasp edildiği yetmezmiş üzere, kanıtlanamayan savlar hakkında ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verilen Osman Kavala için adalet istiyoruz.

‘GEZİ’NİN GERÇEK TARİHİNE SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Yalnızca Seyahat tutukluları için değil, gelecek hoş günlerimiz için adalet istiyoruz. Yargının bağımsız olduğu, yaşama sahip çıkan seslerin duyulduğu, mesleklerinin gereğini yapan hak savunucularının tutsak edilmediği bir ülke için adalet istiyoruz. Ethem’in, Ali İsmail’in, Medeni’nin, Hasan Ferit’in, Abdocan’ın, Ahmet’in, Mehmet’in ve Berkin’in özgür düşleri için adalet istiyoruz. 2013’ün Haziran’ında Seyahat Parkı’ndaki o rengarenk, dayanışmacı anlayışı sahiplenen tüm yurttaşları özgürlük ve demokrasi talebiyle ülkemizin geleceğine umut olan tüm kurumları, ‘darbecilik’ üzere temelsiz ithamlarla lekelenmek istenen Gezi’nin gerçek tarihine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Seyahat, haksızlıkların, hukuksuzlukların ve adaletsizliklerin son bulduğu ve gerçek hatalıların hesap verdiği bir ülke için umuttur. Bu umudu canlı tutmanın yolu, bizi bugün bir ortaya getiren özgürlük, eşitlik ve kardeşlik talebinde ısrar etmekten ve her şeye karşın bir ortada ve dayanışma içerisinde olmaktan geçiyor.

‘ARKADAŞLARIMIZI YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ’

Başta Seyahat Parkı olmak üzere ülkemizin yeşiline, tabiatına, kaynaklarına sahip çıkacak demokratik bir ülke uğraşından vazgeçmeden, kanıtlara dayanan objektif ve tarafsız yargılama yapan bir adalet sistemi kuruluncaya kadar gayrete devam edeceğiz. Bu hukuksuzluk, bu keyfilik, bu adaletsizlik, bu vicdansızlık, bu düşmanlık sona erinceye kadar, arkadaşlarımız özgür bırakılıncaya kadar, dünya hukuk tarihine kara bir leke olarak girecek bu davalar geri çekilinceye kadar çabaya devam edecek, arkadaşlarımızı yalnız bırakmayacağız.”

Açıklamanın akabinde gökyüzüne balonlar uçuruldu. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.