Sıcak hava dalgasıyla boğuşan California’da ‘serinleme merkezleri’ kuruldu

ABD’nin California eyaletinde sıcak hava dalgasından korunmak için serinleme merkezleri kuruldu. Los Angeles kentinin acil durum ünitesinin kurduğu 40 serinleme merkezi, sıcak havalarda yurttaşlara müdafaa sağlıyor.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Nelly Amaya, “Evimizde klima yok, yalnızca vantilatör var. Konutta duramadığımız için buraya geliyoruz” dedi.

SOĞUK İÇECEKLER DE VERİLİYOR

Independent Türkçe’nin aktardığı habere nazaran; şehirdeki kütüphanelerin, parkların ve huzurevlerinin yakınlarında kurulan merkezlerde yurttaşlara klimalı odalarda serinleme imkanı verildiği üzere soğuk içecekler de sunuluyor.

Acil durum ünitesinden Joseph Riser, sıcak dalgasının bilhassa gündüz dışarıda çalışan personelleri, evsizleri ve ağaçlık alanların olmadığı yerlerde yaşayanları etkilediğini belirtti.

Fotoğraf: AFP

“İŞİMİZE ÇOK YARIYOR”

Los Angeles sakinlerinden Ruth Rivera, serinleme merkezlerinin hayat kurtarıcı olduğunu belirterek, “İşimize çok yarıyor. Daima sıvı tüketmemiz lazım zira dışarısı nitekim çok sıcak” sözlerini kullandı.

Şehirde termometreler 43 dereceyi gösterirken, uzmanlar çok sıcakların gelecek hafta da devam edeceğini ve hava sıcaklığının 46 dereye çıkabileceğini söyledi.

Fotoğraf: AFP

ÇOCUKLAR İÇİN ‘GÖLGELİK ALAN’ TALEBİ

Öte yandan kentteki Lockwood İlköğretim okulunda veliler, çocukların sıcaktan korunabileceği gölgelik alanların olmamasından şikayet etti. 15 bin metrekarelik okul toprağının yaklaşık bin metrekaresinde yeşillik alan var. Burada da öğrencilere kâfi gölge sağlamayan cılız ağaçlar yer alıyor.

Los Angeles’ın mahallî gazetelerinden LA Times’a konuşan velilerden Reyna Ramos, “Aşırı sıcaklarda çocukların vakit geçirebilmesi için gölgelik bir yer yapılması lazım” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.