Sürekli Bacak Bacak Üstüne Atarak Oturmak Sağlığınızı Kötü Etkiler mi?

Hepimizin oldukça sevdiği bir oturma pozisyonu olan bacak bacak üstüne atarak oturmanın sağlığınıza zararlı olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Bu şekilde oturmanın sağlığımıza hangi zararları var, gelin bir bakalım!?

Kaynak: https://www.iflscience.com/why-sittin…

Şu an bunu okurken bile bacak bacak üstüne atmış bir şekilde oturuyor olabilirsiniz.

İnsanların yüzde 62’si sağ bacağını solun üstüne atarak, yüzde 26’sı sol bacağını sağın üstüne atarak oturmayı tercih ediyor.

Ancak bacak bacak üstüne atarak oturmak ne kadar rahat olsa da sağlığınız ve duruşunuz için aslında zararlı olabilir!

Araştırmalar, bacak bacak üstüne atarak oturmanın, kalçaların yanlış hizalanmasını artırabileceğini, yani birinin diğerinden daha yüksek olmasına sebep olabileceğini gösteriyor. Ayrıca kanın alt uzuvlardaki kan damarlarında hareket etme hızını değiştirerek kan pıhtılaşma riskini artırabilir. Araştırmaların çoğu, dizleri çaprazlamanın ayak bileğinizi dizinize koyarak oturmaktan daha kötü olduğunu öne sürüyor. Nitekim bu şekilde oturmak, kanın damarlarda birikmesi nedeniyle tansiyonunuzun yükselmesine ve kalbinizin de buna karşı çalışmak zorunda kalmasına neden olabilir ve bu, kan damarlarınızdaki hasar riskini artırabilir. Bu nedenle tansiyonunuz ölçülürken ayaklarınızı yere düz basmalısınız.

Bacak bacak üstüne atarak ne kadar uzun ve sık oturursanız, pelvisinizdeki kas uzunluklarında ve kemik dizilişlerinde uzun vadeli değişiklikler yaşamanız o kadar olasıdır.

İskeletinizin birbirine bağlanma şekli nedeniyle, bacak bacak üstüne atmak aynı zamanda omurganın ve omuzların yanlış hizalanmasına da neden olabilir. Boyun kemiklerindeki değişiklikler nedeniyle baş konumunuz hizadan çıkabilir çünkü omurga, ağırlık merkezinizi pelvisin üzerinde tutmak için dengelemektedir. Vücudun bir tarafının diğerinden daha zayıf olması nedeniyle boynunuz da etkilenebilir. Aynı dengesizlik, kötü duruş ve bacak bacak üstüne atarak oturmanın neden olduğu stres ve zorlanmalar sonucunda pelvis ve bel kaslarında da görülebilir.

Uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturmak, skolyoz ve diğer şekil bozuklukları olasılığını da artırır.

Kalça ve uyluğun dış tarafını etkileyen yaygın ve ağrılı bir durum olan trokanterik ağrı sendromuna da neden olabilir. Araştırma ayrıca, bacak bacak üstüne atarak oturmanın, fibular sinir olarak da bilinen peroneal siniri alt bacağınıza sıkıştırma ve yaralanma riskine sokabileceğini gösteriyor. Tabii genelde bu durum kısa ömürlüdür ve birkaç dakika içinde düzelir.

Kadın ve erkek anatomisindeki farklılıklar nedeniyle, özellikle erkeklerin kalçalarında daha az hareket açıklığı olduğu için, kadınların bacak bacak üstüne atarak oturmasının daha kolay olduğunu da belirtelim.

Araştırmalar, bacak bacak üstüne atarak oturmanın bazı insanlar için faydalı olabileceğini de gösteriyor. Örneğin, 2016’da yapılan küçük bir çalışma, bir bacağı diğerinden daha uzun olan kişilerde bacak bacak üstüne atarak oturmanın pelvisin iki tarafının yüksekliğini ayarlamaya yardımcı olabileceğini ve hizalamaya yardımcı olduğunu buldu. Bacakları bağdaştırarak oturmak, bazı kasların, özellikle eğik kasların (ellerinizi kalçalarınızın üzerine koyduğunuz derinin altındaki kaslar), bacakları öne doğru oturmaya kıyasla aktivitesini azalttığı da görülmektedir. Bu, merkez kaslarınızı gevşetmeye ve aşırı eforu önlemeye yardımcı olabilir.

Benzer şekilde, bağdaş kurarak oturmanın eklemlerin omurga ve bacaklar arasında ağırlık transferinden sorumlu eklemlerin stabilitesini geliştirdiğine dair kanıtlar da var.

Ve tabii ki, ünlü yoga veya meditasyon pozu ‘lotus pozu’nda da yerde bağdaş kuruluyor biliyorsunuz ki. Bu pozisyonda geçirilen uzun sürelerin bir sandalyede bağdaş kurarak oturmanın neden olduğu bazı sorunlara yol açıp açmadığına dair ise sınırlı veri bulunuyor ancak yoganın sağlığa iyi geldiği biliniyor.

Sonuç olarak, mümkünse bacak bacak üstüne atmaktan kaçınmak muhtemelen daha iyi gibi görünüyor.

Bununla birlikte, bacak bacak üstüne atmayla ilişkili risk faktörlerinin çoğu, hareketsiz yaşam tarzı ve obezite gibi altta yatan diğer sorunlar nedeniyle muhtemelen daha da kötüleşiyor. Bunu akılda tutarak, size tavsiyemiz aynı pozisyonda çok uzun süre oturmamak ve düzenli olarak aktif kalmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir