Türkiye liseler ortası müzik müsabakasında Kürtçe müzik birinci oldu

Ferhat Yaşar

Şakal Müzik Topluluğu, 2019’dan bu yana müzik alanında çalışmalarını sürdürüyor. İstanbul Gazi Mahallesinde bulunan Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi bünyesinde kurulan Şakal Müzik Topluluğu, üye öğretmenler Ruşen Gökçe, Dilan Özgün ve Gökhan Parlaktaş’tan oluşuyor. Topluluk, ismini birinci olarak 22. Fizy Liseler ortası müzik yarışında Ali Ekber Çiçek’in Haydar Haydar yapıtını kendi üslubu ile yorumlayarak duyurdu. Bu yıl 24’üncüsü düzenlenen Türkiye liseler ortası müzik yarışında İranlı müzisyen küme Kamkars’ın seslendirdiği Kürtçe ezgi olan ‘Xoş e Hewraman’ yapıtını kendi üslubu ile yorumlayarak listelerde yerini aldı. Şakal Müzik Topluluğu birincilik mükafatını kazandıklarını duyurdu.

Şakal Müzik Topluluğu üyelerinden öğretmen Ruşen Gökçe, toplulukla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Seçtiğimiz eserler kültürel müziğin, Dünya tanınan müziği ile olan münasebetini irdelediğimiz ve okumalarının yapıldığı bir sürecin eserleridir. Bunu okulumuz Şair Abay Konanbay Anadolu Lisesi bünyesindeki müzik atölyelerinde birbirinden kıymetli öğrenci ve öğretmenlerimizle şekillendirdik.”


‘MÜZİK TOPLUMLAR İÇİN ORTAK BİR TABİR ARACI’

Şakal Müzik Topluluğunda vokalde olan İrem Dülek, “Okula gelmemle birlikte toplulukla tanışma fırsatı buldum. 4 yıldır okulda müzik öğretmenlerimizin oluşturdukları atölyeler de müzik eğitimimi hem teorik hem de sosyolojik boyutuyla devam ettiriyorum. Çalışma sürecimiz çok keyifli bir biçimde devam etti. Müziğin bütün toplumlar için ortak bir söz aracı olduğunu düşünüyorum” tabirlerine yer verdi.


‘KENDİMİ ÖZGÜR HİSSETTİĞİM BEDELLİ BİR ALAN’

Vokal ve back vokalde yer alan Civan Yucer, sevincini şöyle lisana getirdi: “Sanat ve sanatçı benim için yalnızca işinde düzgün olan değildir. Görünmeyeni gösteren, ötekileştirileni gözler önüne serendir. Farkında olan ve fark ettirendir. Susmayan, susturulana ses olan, yaşayan, yaşatan, gösterendir. Ben bu prensiplere her vakit sadık kalmaya çalıştım. Şakal Müzik Topluluğu ile tanışmam lise hayatımın başlaması ile gerçekleşti. Bizden evvelki kuşakların bıraktıklarıyla üstüne koyarak yolumuza devam ettik. Sanatla ilgilenmenin ve müzikle uğraşmanın bana uygun geldiğini fark ettim ve kendi yeteneklerimi keşfettiğim bir yer benim için Şakal Müzik Topluluğu. Kendimi özgür hissettiğim kıymetli bir alan. Farklılıklara açık, hoşgörülü. Sanatın, müziğin kozmikliğini savunduk daima ve bunu uygulayarak ortaya koyduk. Liseler Ortası Müzik Müsabakası da bunun örneklerinden biridir. Çok sevinçliyiz. Dayanak veren herkese teşekkürler.”


‘GERÇEK BİR BERABERLİK’

Santurda yer alan Baran Kuşca ise şunları söyledi: “Şakal müzik topluluğu ile lisenin başlarında tanıştım, tabi daha öncesinde de müzik geçmişim vardı. Şakal Müzik Topluluğu ile yalnızca müzik değil bana ve bizlere daha ötesinde şeyler kattı. Gerçek bir beraberlik ve küme çalışmasıydı. Bu kısa lakin güç bir çalışmadan çok düzgün sonuçlar aldık. Hocalarıma ve orkestradaki arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.”


‘KENDİMİ KEŞFETTİĞİM BİR YER’

Piyanoda olan Şule Aykın, “Müzik her vakit benimle, en yakın arkadaşım. Kendimi tabir etmek için en güzel yolum. Enstrümanımla geçirdiğim vakitler en keyifli ve kendim olduğumu hissettiğim anlar. Şakal Müzik Topluluğu ile tanışmam müzik öğretmenimin piyano çaldığımı ve müziğe olan ilgimi fark etmesinden sonra gelişti. Kısa vakitte çok hoş çalışmalarda, etkinlikler de bir arada çaldık, söyledik. Kendimi gerçek manasıyla keşfettiğim bir yer”dedi.


‘MÜZİK ÇOK ÖBÜR BİR ALEM’

Gitar çalan Ruken Poyraz da liseye birinci başladığında Şakal Müzik Topluluğu ile tanışan öğrencilerden. “Okulumuzda çok farklı bir yeri olan bu küme, okulumuzda gerçekleşen birçok aktiflikte kendi yerini koruyor ve gösteriyordu ve benim çok hayran olduğum bir grup” diyen Poyraz, şunları söyledi: “Benim müziğe karşı bir ilgim olduğunu kümemizle ile tanışınca anladım. Müzik çok diğer bir âlem her anı ile yani müziği ikinci bir hayat olarak da tanımlayabilirim. Orada verilen enstrüman (gitar, bağlama piyano vs.) kursları olsun, takım arkadaşlarının birbiri ile olan ahenk dolu bir havanın olduğu bir ortam bana o kadar etkileyici gelmişti ki, ben bu sayede müziğe karşı çok farklı bir tutkumun olduğunu fark ettim. Heves ettiğim bu yola gitar kursuna giderek adım attım ve bu biçimde müzik kümesine dahil oldum. Küme çalışmalarımızda neredeyse bizden de daha fazla emek harcayan, bizi motive eden, bize bu müsabakayı kazanacağımıza dair cüreti veren hocalarımız Ruşen Gökçe, Dilan Özgün, Gökhan Parlaktaş’a çok teşekkür ediyorum.”


‘KÜÇÜKLÜĞÜMDEN BERİ MÜZİK HAYATIMDA’

Bas ve gitarda yer alan Havin Güzeldere, şöyle dedi: “Benim küçüklüğümden beri müzik hayatımda. Abimler ailem daima müzikle uğraşıyorlardı ve bende daima özeniyordum daima birşeyler çalmak istiyordum 5. sınıfta enstrüman çalmaya başladım. Liseye geçince enstrüman kursu verildiğinin duyurusu yapıldı ve bende çabucak adımı yazdırdım. Bana bas gitar öğreteceklerini söylediler. Benim adımı küme arkadaşlarıma enstrüman dersi veren öğretmenimiz söylemiş. Ben 9. sınıfta Şakal Müzik topluluğuyla tanıştım ve 3 yıldır bu gruptayım. Hepimiz çok sıkı çalıştık.”

Erbane çalan Sedef Balım Arslan, “Topluluk çalışmalarını beğenerek takip ederken topluluk içinde yer alma bahtım oldu. Uzun müddettir perküsyon alanında müzik çalışmalarımı, eğitimimi devam ettiriyordum. Bu çalışmalarımı Şakal Müzik Topluluğuna taşımakla müzik alanındaki çalışmalarımı daha güzel bir noktaya getirdiğimi ve getireceğimi düşünüyorum. Çalışma sürecimizin çok keyifli ve eğitici olduğunu gördüm. Bizi destekleyen herkese teşekkür ediyorum.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.