‘Türkiye mültecilerin cazibe merkezi’ diyen AKP’li vekil: Bunları yabancı kabul edemeyiz, din kardeşlerimiz

AKP Kayseri Milletvekili Hülya Nergis, katıldığı bir televizyon programında Türkiye’nin mülteci sıkıntısına ait konuştu. Türkiye’nin mültecilerin cazibe merkezi olduğunu söyleyen Nergis, “Demografik yapıları bizimle tıpkı. Bugün bunları çok yabancıymış üzere de kabul edemeyiz, bizim din kardeşimiz” dedi.

AKP Kayseri Milletvekili Hülya Nergis’in mültecilerle ilgili kelamları dikkat çekti. Konya’nın lokal televizyon kanalı Kontv’de gündeme ait değerlendirmelerde bulunan Nergis, mültecilerle ilgili, “Türkiye büyük bir ülke ve coğrafyası bakımından da bir geçiş bölgesi. Türkiye olağan ki bu mültecilerin hem şahsen cazibe merkezi hem de bir uğrak yeri. Yani buradan geçenler var, buraya gelmek isteyenler var” dedi.

“BİZİMLE BİREBİRLER, ÇOK YABANCIYMIŞ ÜZERE DE KABUL EDEMEYİZ”

“Bütün dünyanın çeşitli bölgelerinde kan, açlık ve çeşitli badireler var” diyen Nergis, açıklamalarını söyle sürdürdü:

*Bir göç hareketi var. Bu hareket hasebiyle Türkiye’yi de etkiliyor ve ilgilendiriyor. Suriye’de iç savaştan kaynaklı Esad’ın zulmünden kaçanların bir kısmını kendimiz ülke olarak kabul ettik. Hakikaten bir milyona yakını geri döndü, bir kısmı Avrupa’ya geçti. Bir kısmı Türkiye’de hala ikamet ediyor.

*Tarihe gittiğimizde Suriye ve Irak Osmanlı toprağıydı. Orda yaşayanların demografik yapısı bizimle birebirler. Orda da Türkler, Kürtler, Araplar yaşıyor. Bizim güney bölgemizde de Türkler, Kürtler, Araplar, birlikte yaşıyor, akrabalık bağları var.

*İnsani manada düşündüğümüzde bunlarla tarihî akrabalığımız var. Halep’ten, İdlib’ten, Şam’dan gelip Çanakkale de savaşanlar var. Bunları da görmezden gelemeyiz. Bugün bunlar çok yabancıymış üzere de kabul edemeyiz, bizim din kardeşimiz.

“GÜNEY VİLAYETLERİMİZDE KAOS DOĞMADI”

Türkiye’ye gelen mültecilerin geri gönderilmesi için önemli çalışmalar yapıldığını söyleyen söz eden AKP’li Nergis, kelamlarını şöyle sürdürdü;

*Tabi uzun vadede bunların dönmesi üzerine program yapılarak, bunlar kabul edildi. Oraya 2 hudut dışı hareket gerçekleştirildi ve bir güvenlik koridoru oluşturuldu. Orda inançlı bir alan oluşturulup, gelen mültecilerin tekrar gönderilebilmesi için önemli bir çalışma var.

*Briket konutlardan yapılan yerleşim yerleri var ve hala devam ediyor. Hükümet çok istikametli çalışıyor ve insani olanı yapıyor. Türkiye, Suriye’den gelen mültecilerle alakalı insani manada çok önemli bir fedakârlık yaptık, halkımızda önemli bir fedakârlık yaptı.

*Güneydeki vilayetlerimizde de Gaziantep, Hatay, Kilis Kahramanmaraş’a baktığımız vakit önemli manada Suriyeli mülteci barındırıyor. Orda önemli bir sorun, kaos ortamı doğmadı.

 “SURİYELİLER OLMASAYDI İŞİMİZ ÇOK ZORDU”

Türkiye’ye  gelen mültecilerin kimilerinin getirdiği sermayeyle istihdam yarattığını kimilerinin ise küçük ölçekli işletmelerde çalıştığını kaydeden Nergis, “Gelip istihdam yaratanlar var, gelip Türkiye’de çalışanlar var. Orta ölçekli, küçük ölçekli işletmelerde, önemli manada Suriyeli iş bulabiliyor, çalışabiliyor. Gerçekten patronlardan duyuyoruz; ‘eğer Suriyeliler olmasaydı işimiz çok zordu, biz çalıştıracak eleman bulamazdık diyorlar’ Bunu geniş kapsamlı, çok istikametli düşünmek lazım” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.