Türkiye petrolde kilit ülke konumunda! Mayıs ayında rekor kırıldı

Dünya üzerindeki petrol arzının büyük çoğunluğunu sağlayan Azerbaycan, Türkiye’nin de kilit pozisyonda olduğu ayrıyeten ’21’inci Yüzyılın İpekyolu’ olarak isimlendirilen Bakü-Ceyhan-Tiflis (BTC) boru sınırından 2022 yılı içerisinde 106,9 milyon varil ham petrol sevk etti. 

Açıklamada, “Haydar Aliyev terminaline gelen ham petrol buradan tankerlerle dünya pazarına gönderiliyor” denildi.

PETROLDE MAYIS AYI REKORU

Kayda bedel kısmı Türkiye’de bulunan boru çizgisinden Mayıs ayında rekor düzeyde petrol ihraç edildi. Deniz terminalinden, 2006 yılında devreye alınmasından geçen yılın sonuna kadar 4.947 tanker, dünya pazarına 3,7 milyar varil petrol teslim etti. Bu yılın birinci yarısında 148 tanker 106,9 milyon varil ham petrolü dünya pazarına teslim etti. En büyük petrol sevkiyatı Mayıs ayında (20,4 milyon varil), en küçüğü ise Şubat ayında (13,5 milyon varil) sevk edildi.

21’İNCİ YÜZYILIN İPEKYOLU

Resmi açılışı Temmuz 2006’da yapılan ve ‘Asrın Projesi’ yahut ’21’inci Yüzyılın İpekyolu’ olarak isimlendirilen sınırın büyük bir kısmı Türkiye üzerinden geçiyor.

BİN 70 KİLOMETRESİ TÜRKİYE’DEN GEÇİYOR

BTC’nin Türkiye kısmının Haziran 2006’dan bu yana işletmecisi, devlet şirketi BOTAŞ’tır.

BTC boru çizgisi, Azerbaycan petrolünün Hazar Denizi’nden Türkiye’deki Ceyhan limanına ve akabinde Akdeniz üzerinden Avrupa pazarlarına taşınmasını sağlayan bir boru sınırıdır. BTC petrol boru sınırının resmi açılış merasimi Temmuz 2006’da Türkiye’de gerçekleşti. Boru sınırının toplam uzunluğu 1.768 km olup, bunun 443 km’si Azerbaycan topraklarından geçmektedir; Gürcistan’a 249 km; Türkiye’ye 1.076 km. Öngörülen kapasite, yılda 50 milyon ton petrol yahut günde bir milyon varildir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.