7 ay 23 gün görevde kalan Hafize Gaye Erkan’ın istifası dünya gündeminde

T24 Dış Haberler

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yönetimindeki yeni dönemde Merkez Bankası Başkanlığına atanan, ilk kadın başkan Hafize Gaye Erkan, 7 ay 23 gün sonra istifa etti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “affını” talep eden Erkan, istifa metninde, hakkında son dönem ortaya atılan iddialara ilişkin olarak “itibar suikastine uğradığını” ifade etti. İstifa duyurusundan bir dakika sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı hesabından jet hızıyla açıklama geldi. Erkan’ın aldığı kararın şahsi olduğunu söyleyen Bakan Mehmet Şimşek, “Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum” dedi.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan oldu. 

7 ay 23 gün görevde kalan, Türkiye’nin ilk kadın Merkez Bankası Başkanı Erkan’ın istifası dünyanın gündemine de girdi. Dünya gazeteleri, Türkiye’nin ilk kadın Merkez Bankası Başkanı olduğunu vurgularken Erkan’ı Türk ekonomisinin dünya için endişe verici gidişatında Erdoğan’ı U dönüşüne ikna eden ekonomi yönetiminin baş mimarlarından biri olarak tanımladı. 

Reuters: Türkiye Merkez Bankası Başkanı, ailesini koruma ihtiyacını gerekçe göstererek istifa etti

“Türkiye ekonomisinin dümenindeki personel değişiklikleri, Erkan’ın agresif faiz artışlarının, Türkler için yıllar süren bir hayat pahalılığı krizinin ardından enflasyon beklentilerini soğutmaya başladığı sırada geldi” diye yazan Reuters, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın görevden aldığı son dört Merkez Bankası Başkanı’nı hatırlattı; “Erdoğan son dördünü görevden alarak kurumun bağımsızlığını aşındırdı ve işlevsizliğe dair endişeleri körükledi” ifadelerini kullandı. 

Erkan’ın istifasının ardından göreve getirilen Fatih Karahan için ise “Eski bir New York Merkez Bankası ekonomisti olan Karahan, Temmuz ayında yardımcılığa atandı ve parasal sıkılaştırmanın mühendisliğinde büyük rol oynayan yetenekli bir halef olarak görülüyor” denildi. 

WSJ: Büyük dünya ekonomisinde türbülans

The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Erkan’ın istifasını “son yıllarda bir dizi ekonomik kriz yaşayan büyük bir dünya ekonomisindeki son türbülans” olarak nitelendirdi. 

“Türkiye’deki ekonomik istikrarsızlığın son yıllarda küresel bir endişe konusu haline geldiğini” yazan gazete, şu ifadeleri kullandı: 

“Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte Erkan’ın atanması, kısmen Erdoğan’ın ekonomi yönetimi üzerindeki kontrolünün artması nedeniyle yatırımcıların Türk varlıklarına olan ilgisini azalttığı yılların ardından piyasa güvenini yeniden tesis etmeyi amaçlıyordu”

WSJ haberinde “Erkan’ın istifası, Türk medyasının kendisini ve ailesini merkez bankası personelini kişisel meseleleri için kullanmakla suçladığı haftaların ardından geldi. Haberlerde ayrıca babasının banka işlerine karıştığı da iddia edildi” ifadelerine yer verildi. 

The Financial Times: Değişimin ana mimarlarından biriydi

The Financial Times (FT) gazetesi, Erkan ile ilgili “Eski Goldman Sachs bankacısı, Haziran ayında başlayan ve yabancı yatırımcıları yavaş yavaş Türkiye piyasalarına geri çekmeye başlayan daha geleneksel ekonomi politikalarına doğru büyük bir değişimin ana mimarlarından biriydi” ifadelerini kullandı. 

Gazete, Erkan’ın geçtiğimiz haftalarda babasına Merkez Bankası’nda gayri resmi bir rol verildiği iddiaları nedeniyle ciddi eleştirilere maruz kaldığını hatırlattı. 

Bloomberg: Bakanlık, Erkan’ın istifasının kişisel kararı olduğunu söyledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Hafize Gaye Erkan ve Mehmet Şimşek’i ekonominin dümenine oturttuktan sonra TL’nin yüzde 23 değer kaybettiğini yazan Bloomberg, Erkan’ın göreve getirilmesini ise “bu revizyon, yabancı yatırımı çekmek amacıyla faiz oranlarının agresif bir şekilde yükseltilmesini ve para biriminin daha serbest bir şekilde işlem görmesine izin verilmesini içeriyordu” ifadeleriyle açıkladı. 

Erkan’ın istifasının Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından “tamamen kişisel ve kendi takdirine bağlı” olarak değerlendirildiğini yazan gazete, Bakanlık açıklamasının “Erdoğan’ın ekonomi ekibimize ve programımıza güveni ve desteği tamdır” kısmını öne çıkardı. 

AFP: Erkan ve Şimşek’in Erdoğan’ı U dönüşüne ikna etmeleri Türkiye’deki en büyük başarı öykülerinden biri

AFP, Erkan’ın istifasının ardından yerine Fatih Karahan’ın atanmasını “Görev değişikliği, Erdoğan’ın yıllarca süren mali çalkantıların ardından piyasa ekonomisine olan yeni bağlılığını devam ettirecek gibi görünüyor” şeklinde açıkladı. 

Erkan’ın Batılı yatırımcılardan büyük övgü aldığını aktaran AFP, “Ancak 44 yaşındaki Erkan, babasının bankada yetkisiz personel kararları almasına izin verdiği iddiasıyla sosyal medyada ve bazı muhalif yayınlarda sert eleştirilere maruz kaldı” diye yazdı. 

“Analistler Erkan ve Şimşek’in Erdoğan’ı ekonomik bir U dönüşü yapmaya ikna edebilmelerini Türkiye’nin son yıllardaki en büyük başarı öykülerinden biri olarak görüyor” ifadelerini kullanan AFP, “Merkez Bankası, Erdoğan’ın iktidarının ikinci on yılında bağımsızlığını büyük ölçüde kaybetti” değerlendirmesinde bulundu. 

Ayrıca Erkan’ın yerine atanan Fatih Karahan için ise “saygın bir eski NY Fed ekonomisti” ifadeleri kullanıldı. 

Forbes: Enflasyon röportajı Erdoğan’ı kızdırdı

Erkan’ın Ahmet Hakan’a verdiği röportajında yüksek enflasyon yüzünden İstanbul’da kiraların ödenememesi nedeniyle ailesinin yanına taşındığını söylemesinin Erdoğan’ı kızdırdığını yazan Forbes, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Erkan’a ilişkin açıklamasını hatırlattı. 

Bakanlık, Erkan’ın kararının “tamamen kişisel ve kendi takdiri” olduğunu ve Cumhurbaşkanı’nın “ekonomi ekibine ve programına güven ve desteğinin tam olduğunu” açıklamıştı. 

Hafize Gaye Erkan istifa etti, Şimşek’in önerdiği Fatih Karahan yeni MB Başkanı oldu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yönetimindeki yeni dönemde Merkez Bankası Başkanlığına atanan, ilk kadın başkan Hafize Gaye Erkan, 7 ay 23 gün sonra istifa etti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “affını” talep eden Erkan, istifa metninde, hakkında son dönem ortaya atılan iddialara ilişkin olarak “itibar suikastine uğradığını” ifade etti. Erkan, “Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum” derken, istifa duyurusundan bir dakika sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı hesabından jet hızıyla açıklama geldi. Erkan’ın aldığı kararın şahsi olduğunu söyleyen Bakan Mehmet Şimşek, “Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum” dedi.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, yeni Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan oldu. Kararda, “affını isteyen” Erkan’la ilgili “görevden alınmıştır” ifadesi dikkat çekti. Daha önce “görevden affını” talep eden eski Hazine ve Maliye Bakanları Berat Albayrak ve Lütfü Elvan ile ilgili Resmi Gazete’de yer alan kararlarda, “görevden affını isteyen ve af talebi kabul edilen” ifadeleri yer almıştı. 

TIKLAYIN – Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan “affını isteyerek” istifa etti: Şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti düzenlendi

TIKLAYIN – Mehmet Şimşek’ten Hafize Gaye Erkan’ın istifasına jet hızıyla açıklama: Yeni başkan önerim doğrultusunda atanacak

TIKLAYIN – Kendisi ve ailesi ile ilgili iddialar, “Sadık Abi” açıklaması: Hafize Gaye Erkan’ın görev sürecinde öne çıkanlar

TIKLAYIN – Ekonomist Özgür Demirtaş’tan görevden alınacağı iddia edilen Hafize Gaye Erkan’la ilgili 4 senaryo

TIKLAYIN – Erdoğan Merkez Bankası başkanına sahip çıktı: “Akla ziyan dedikodularla güven ve istikrar iklimini bozacak kampanyalar başlatıyorlar”

TIKLAYIN – Hafize Gaye Erkan’ın istifasına CHP’den ilk yorum: Yerine gelecek olanın da pek farklı işler yapması beklenmiyor

TIKLAYIN – Merkez Bankası çalışanı CİMER’e şikâyette bulundu: Hafize Gaye Erkan’ın babası tarafından işten çıkartıldım

TIKLAYIN – Hafize Gaye Erkan’ın annesi, Merkez Bankası çalışanıyla WhatsApp yazışmalarını paylaştı!

TIKLAYIN – MB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifası sosyal medyayı salladı: “Son 5 yılda 4 başkan değiştiren Merkez Bankası’na başkan dayanmıyor” 

TIKLAYIN – AKP döneminde Merkez Bankası’nda 7 kez başkan değişti: Son 5 yılda 4’üncü değişim

TIKLAYIN – Merkez Bankası’na Hafize Gaye Erkan’ın yerine atanması beklenen isimler kimler?

TIKLAYIN – Merkez Bankası’nın yeni başkanı Fatih Karahan oldu: Affını isteyen Erkan hakkında “Görevden alınmıştır” ifadesi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx