81’nci Altın Küre Ödülleri’ne yeni kategoriler eklendi

Ocak ayında sahiplerini bulacak Altın Küre Ödülleri’ne iki yeni kategori ekleniyor. Yeni kategorilerde, sinema salonunda veya internet üzerinden dünya çapında izlenen gişe filmleri ve stand-up performansları ödüllendirilecek.

Variety’nin özel olarak ulaştığı bilgiye göre, yeni ödüllerden ‘Sinema ve Gişe Başarısı Altın Küre Ödülü’ için, yılın en çok gişe yapan veya en çok izlenen ama aynı zamanda yaratıcılık da sergileyen uzun metrajlı filmler yarışacak.

Ödülün şartları şöyle: Film, vizyona girdiği sırada en az 150 milyon dolar hasılat yapmış, bunun 100 milyon doları yurt içi gişeden gelmiş olmalı. Filmlerin izlenme oranları ise ‘saygınlığı kanıtlanmış sektör kaynakları’ndan alınan verilere göre değerlendirilecek. Kategoride sekiz film yarışabilecek. Bu filmler aynı zamanda, kriterleri karşıladıkları takdirde, ‘En İyi Drama Sinema Filmi’ veya ‘En İyi Komedi Sinema Filmi’ gibi dallarda da yarışa katılabilecek.

İkinci yeni ödül ise, ‘TV En İyi Stand-Up Komedi Performansı Ödülü’. Geleneksel stand-up yapan komedyenlerin performansları ödüllendirilecek. Yayın, premium kablolu yayın, izleme başına ödemeli kablolu platformlarda yayınlanan özel komedi programları ödül için yarışabilecek. Projenin bilinen bir dağıtımcısı distribütörü olması şartı aranacak, bireysel sosyal medya hesaplarından yayın yapanlar yarışamayacak. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx