Emekli maaş zammı herkese verilecek mi? Emekli zammı için kritik gün…

Emekli maaşı, ardı ardına gelen zamlar sonrasında adeta buhar olurken, açıklanacak maaş zammı ile emekliler bir nebze de olsa nefes alacak. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün toplanacak. Toplantıda emekli maaşlarına ilişkin düzenlemeye son halinin verilmesi bekleniyor.

Yeni Ekonomi Modeli’nin devreye alındığı 2018 yılında en düşük emekli maaşı 1.578 liraydı ve bu para ile 8.1 gram altın alınıyordu. Bugün ise en düşük emekli maaşı 7.500 lira oldu ancak bu para ile sadece 4.3 gram altın alınabiliyor.

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI HERKESE VERİLECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 4. Olağanüstü Kongresi’nde konuştu.

Hayat pahalılığı sorununu gereken her türlü tedbiri alarak çözmekte kararlı olduklarını söyleyen Erdoğan, “İşçi, memur ve emeklilerimize inşallah önümüzdeki dönemde yeni müjdeler vermeye devam edeceğiz. Emekli memurlarımızın maaşlarıyla ilgili bakanlığımız çalışmasını yapıyor. İlk kabine toplantımızdan sonra yeni müjdemizi de inşallah emekli memurlarımıza açıklayacağız” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘müjde’ olarak duyurduğu işçi, memur ve Bağ-Kur emeklileriyle ilgili çalışmayı kabine toplantısı sonrası kamuoyuyla paylaşacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir başka açıklamasında da “Emeklilerle ilgili de ayrıca Bakanlığımız çalışmalarını sürdürüyor. Memurlarımıza bu zamlar gelirken, emeklilerimize hiçbir şeyin gelmemesi olacak bir şey değil. Onları da inşallah memnun edecek adımları atacağız. Her fırsatta vatandaşlarımızla bir araya gelmeye özen gösteriyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

EMEKLİ ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Emekli maaşlarına ilişkin düzenleme kabine toplantısında görüşülecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırladığı çalışma değerlendirilecek. Son hali verilecek düzenlemenin detaylarının toplantı sonrası açıklanması bekleniyor.

EMEKLİ MAAŞI İÇİN 8 BİN 77 LİRA SEYYANEN ZAM

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilerin ara zam beklentileriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. TBMM’nin yeni yasama yılının açılmasını da anımsatan Ergün, “Memurlara temmuz ayından geçerli olmak üzere 8 bin 77 lira seyyanen zam verilmişti. Ekim ayında yapılması beklenen düzenleme ile emekliye de memurlar gibi 8 bin 77 liralık seyyanen zam verilmeli. Ayrıca emeklinin taban aylığı olan 7 bin 500 lira yetersiz kaldı. En düşük emekli aylığı da hiç olmazsa asgari ücret seviyesine çıkarılmalı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx