Faydadan çok zarar veren temizlik efsaneleri…

Temizlik bazen büyüklerimizden bazen gözlemleyerek bazen de internetten videolar ile parça parça öğrenilir. Temizlemek istediğiniz bir yüzeyi bir başkasının deneyimlerini dinleyerek daha kolay ve etkili şekilde temizleyebilirsiniz. Ya da yıllardır süre gelen temizlik efsanelerini kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Peki, yıllardır sağdan soldan duyduğumuz ya da şahit olduğumuz temizlik efsaneleri gerçek mi? Bu temizlik efsaneleri ya kullanılabilecek en iyi yöntem değilse? Ya bu aşina olduğumuz yöntemler faydadan çok zarar veren temizlik efsaneleri ise?

Haber7.com ekibi olarak herkesin bildiği ancak faydadan daha çok zarar veren temizlik efsanelerini sizler için araştırdık. İşte bir an önce yapmayı bırakmanız gereken ve verdiği zararlar ile maliyetli hasarlara sebep olacak faydadan çok zarar veren temizlik efsaneleri…

FAYDADAN ÇOK ZARAR VEREN TEMİZLİK EFSANELERİ

  • Dökme Demir Tavaları Sabunla YıkamakFaydadan çok zarar veren temizlik efsanelerinde en sık yapılan hatalardan bir tanesi dökme demir tavaları sabunla yıkamaktır. Sabun, dökme demir tavalara yapışmaz özelliği kazandıran kaplamayı bozar. Bunun yerine sirkeli su ile dökme demir tavları temizlemek daha doğru olur. Aynı zamanda dökme demir tavaların paslanmasını önlemek için ıslak bir şekilde bekletmeyin.

  • Temizlik Cihazları Kendi Kendini TemizlerFaydadan çok zarar veren temizlik efsanelerinden bir tanesi ise temizlik cihazlarının temizlenmeye ihtiyacı olmamasıdır. Bu bilinen en yanlış efsanedir. Temizlik cihazlarının daha uzun ömürlü olması ve performans sorunları yaşamaması için belirli aralıklar ile temizlenmesi gerekir.

  • Kıyafetleri Daima Soğuk Suda YıkayınKıyafetleri soğuk suda yıkamak yanlış bir efsane değildir. Bu sayede hem paradan tasarruf edebilir hem de kıyafetlerin yıpranmasını önleyebilirsiniz. Ancak bu durum her zaman için geçerli değildir. Tüm kıyafetleri soğuk suda yıkamak bazı durumlarda faydadan daha çok zarar veren temizlik efsanelerinden birisidir. Aşırı kirli kıyafetler, bazı beyaz kumaşlar ve hasta kişilerin giydiği kıyafetler mutlaka ılık ya da sıcak su ile yıkanmalıdır.

  • Araba Yıkamak İçin Bulaşık Deterjanı KullanınFaydadan çok zarar veren temizlik efsanelerinden bir tanesi de araba yıkarken temizleme solüsyonunu bulaşık deterjanı ile hazırlamaktır. Ancak bu hatalı bir fikirdir. Bulaşık deterjanı arabanın üzerindeki koruyucu cila tabakasını sıyırarak çizilmesine ve darbelere karşı savunmasız hale gelmesine sebep olur. Bunun yerine arabanın cilasını ve boyasını korumaya yönelik hazırlanan temizleme sabunları kullanmayı deneyebilirsiniz.

  • Her Temizlik Yüzeyinde Sirke KullanılabilirSirke, ev temizliğinde en sık kullanılan malzemelerden bir tanesidir. Çok yönlü bir temizlik maddesidir. Her temizlik sorununda neredeyse kullanılması olası bir malzemedir. Ancak bazı durumlarda sirke ile temizlik yapmak faydadan çok zarar veren temizlik efsanelerinden biri haline gelir. Çünkü sirke bazı yüzeylerde yıpranmaya sebep olur ve yüksek maliyetli hasarların oluşmasına sebep olur.

  • Bulaşıkları Elde Yıkamak Makinede Yıkamaktan Daha VerimlidirFaydadan çok zarar veren temizlik efsanelerinden bir diğeri ise bulaşıkları elde yıkamanın makineye oranla verimli olduğunu düşünmektir. Az bulaşık çıktığında bile bu durum geçerlidir. Bulaşıkları makinede yıkamak hem enerji, hem su tasarrufu sağlarken aynı zamanda elde yıkamaya göre daha temiz bir sonuç verir.

  • Çamaşır Deterjanları Mükemmel Yüzey Temizleyicisidir Video paylaşım platformlarında son zamanlarda yayılan bir efsaneye göre çamaşır deterjanları mükemmel birer yüzey temizleyicisi olarak gösterilmektedir. Yüzey temizliğinde çamaşır deterjanı kullanmak faydadan çok zarar veren temizlik efsanelerinden birisidir. Çamaşır deterjanının parke üzerinde geri dönüşü olmayan hasarlara sebep olabilir. Bunun yerine döşemelerinize uygun yüzey temizleme malzemelerini kullanmanız daha doğrudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx